Nowe Embraery z certyfikatem stromego podejścia

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
07 czerwca 2021 11:20
Embraer uzyskał zezwolenie na wykonywanie stromego podejścia do lądowania dla modelu E190-E2. Umożliwi to maszynie loty przede wszystkim na londyńskie lotnisko City.
Reklama

Embraer E190-E2, jako pierwszy z rodziny E-2, otrzymał certyfikat Steep Approach (certyfikat stromego podejścia) – poinformował w czwartek (3.06) brazylijski producent. Procedura została ukończona przez Agencję Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) 11 maja 2021 r.

Certyfikat potwierdził, że samolotem E190-E2 można bezpiecznie podchodzić do lądowania na ścieżce o nachyleniu do 5,5°, a więc niemal dwukrotnie więcej niż standardowe 3°. Potwierdzenie możliwości podchodzenia do tak stromego lądowania jest warunkiem wykonywania przez maszynę operacji na niektórych lotniskach, w tym przede wszystkim w londyńskim porcie City, gdzie jest to niezbędne z uwagi na wysokie wieżowce w sąsiedztwie lotniska oraz konieczność zmieszczenia się w normach hałasu.


Cieszymy się, że już tego lata Embraer E2 dołączy do rodziny maszyn na London City. Nasza inwestycja w osiem nowych stanowisk dla samolotów o kodzie C została dokonana z myślą właśnie o tym samolocie. Dla London City jest to przełomowy moment, ponieważ będzie on w stanie obsłużyć więcej pasażerów, zaoferować większy zasięg, a wszystko to przy cichszej pracy i większej oszczędności paliwa. Jest to dla nas kolejny kamień milowy w kierunku do zrównoważonego i ekologicznego lotnictwa – powiedziała Alison FitzGerald, dyrektor operacyjna lotniska London City Airport.

Podczas certyfikacji, EASA potwierdziła także że E190-E2 cechuje się najniższym poziomem hałasu spośród wszystkich samolotów wąskokadłubowych nowej generacji i będzie jedynym odrzutowcem operującym na lotnisko City, który spełni surowe normy hałasu określone przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) – poziom hałasu E190-E2 podczas startu jest o 63 proc. niższy niż w modelu E-190, który obecnie jest maszyną najczęściej pojawiającą się na brytyjskim City Airport.

E190-E2 jest także o 17 proc. wydajniejszy niż jego poprzednik pod względem spalania. Dzięki zwiększonemu zasięgowi, z londyńskiego lotniska City będą możliwe loty na takich kierunkach jak Stambuł, Casablanca czy Moskwa – zauważa producent.

Fot.: Embraer
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama