Odwet Rosji. Air France bez zgody na lot do Moskwy

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
27 maja 2021 08:30
Air France odwołała lot z Paryża do Moskwy po tym, jak strona rosyjska nie zatwierdziła nowej trasy przelotu omijającej Białoruś. Jak dotąd, samoloty PLL LOT bez problemy pokonują trasę z Warszawy do Moskwy z pominięciem białoruskiej przestrzeni powietrznej.
Reklama
Narodowe francuskie linie lotnicze były zmuszone odwołać środowy (26.05) lot o numerze AF1154 z Paryża–CDG do Moskwy–Szeremietiewo. Powodem było niezatwierdzenie przez władze Rosji nowej trasy przelotu rejsu z Paryża, omijającej przestrzeń powietrzną Białorusi – podały w pierwszej kolejności rosyjskie media, co później potwierdził sam przewoźnik, jednocześnie przepraszając pasażerów na niedogodności. Samolot miał wylądować w rosyjskiej stolicy o godz. 15:00.

Air France, który planował obsługiwać obecnie jeden lub dwa loty do Moskwy w ciągu dnia, wstrzymał sprzedaż biletów na wszystkie te rejsy do niedzieli (30.05) włącznie. Wciąż nie wiadomo jednak, czy w następnym tygodniu Rosja zgodzi się na trasę lotu pozwalającą uniknąć przelotu nad Białorusią.

Jean-Baptiste Djebbari, przedstawiciel francuskiego rządu, już w poniedziałek (24.05) ogłosił, że Francja zawiesiła zezwolenie na przeloty Belavii nad jej terytorium. Z kolei we wtorek (25.05) linie lotnicze Air France zapowiedziały zawieszenie do odwołania lotów w przestrzeni powietrznej Białorusi, zgodnie z zaleceniem Unii Europejskiej, która przyjęła szereg nowych sankcji wobec reżimu Alaksandra Łukaszenki, w tym między innymi zamknięcie unijnej przestrzeni powietrznej dla białoruskich linii lotniczych.


Decyzje o sankcjach względem Białorusi zapadły po tym jak w niedzielę (23.05) maszyna Ryanaira została przez białoruskie władze zmuszona do awaryjnego lądowania w Mińsku. Powodem miała być informacja o bombie, co szybko okazało się nieprawdą. Na pokładzie przebywał białoruski opozycjonista Roman Protasiewicz, który został aresztowany.

Opinia publiczna nie ma wątpliwości, że działania strony rosyjskiej względem Air France są wyrazem solidarności z Białorusią oraz stanowią odwet za decyzję Francji dotyczącą zamknięcia swojej przestrzeni powietrznej dla Belavii.

Podobnie jak Air France, także Polskie Linie Lotnicze LOT zapowiedziały we wtorek (25.05), że loty z Warszawy m. in. do Moskwy będą obsługiwane z ominięciem Białorusi. Rejsy PLL LOT o numerach LO677 (wtorek, 25.05) oraz LO675 (środa, 26.05) z polskiej stolicy na moskiewskie lotnisko Szeremietiewo, bez problemów odbyły się z pominięciem Białorusi, nad Litwą i Łotwą. Jednak w środę (26.05) popołudniu Rada Ministrów zamknęła polską przestrzeń powietrzną dla samolotów użytkowanych przez przewoźników z Białorusi. Zakaz obowiązuje od czwartku (27.05) od północy.

Fot.: Air France, Wikimedia Commons

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy