Jest reakcja UE. Lotniska Wspólnoty zamknięte dla Białorusi

25 maja 2021 08:39
3 komentarze
Unia Europejska zadecydowała o natychmiastowym rozszerzeniu sankcji wobec Białorusi, w tym gospodarczych. Unijna przestrzeń powietrzna ma zostać zamknięta dla białoruskich linii lotniczych.
Reklama
W poniedziałek (24.05) wieczorem europejscy przywódcy, po ponad dwugodzinnej dyskusji na szczycie w Brukseli, zadecydowali o sankcjach wobec Białorusi oraz wydali wspólne oświadczenie. Przyjęto wszystkie z proponowanych działań – zamknięcie lotnisk na terenie Wspólnoty dla białoruskich linii lotniczych oraz zapowiedzi dalszych sankcji.

Decyzje zapadły po tym jak w niedzielę (23.05) maszyna Ryanaira została przez białoruskie władze zmuszona do awaryjnego lądowania w Mińsku. Powodem miała być informacja o bombie, co szybko okazało się nieprawdą. Na pokładzie przebywał białoruski opozycjonista Roman Protasiewicz, który został zatrzymany.

Przyjęte na szczycie wnioski są jeszcze ostrzejsze niż ich pierwotny projekt. Poza zakazem lądowania przez białoruskich przewoźników na terenie Unii Europejskiej, politycy wyrazili konieczność szybkiego przygotowania się do nałożenia sankcji gospodarczych, na co do tej pory nie było jednomyślnej zgody. Jak zwraca uwagę opinia publiczna, unijni przywódcy wybrali opcję maksymalną oraz pokazali szybkie i silne działania.


Akt terroryzmu rządowego na Białorusi musi być potępiony. RE zdecydowała, aby przyjąć niezbędne środki w celu zablokowania przelotów białoruskich linii lotniczych w przestrzeni powietrznej UE oraz korzystania z portów lotniczych UE. [...] Sankcje powinny być skonstruowane tak, aby uderzać w białoruski reżim, a nie zwykłych obywateli – skomentował ustalenia Rady Europy Piotr Müller, rzecznik prasowy polskiego rządu.

Unia Europejska wystosowała ponadto apel do unijnych przewoźników o omijanie przestrzeni powietrznej Białorusi oraz wezwała do natychmiastowego uwolnienia Romana Protasiewicza. Przywódcy 27 krajów wezwali też Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) do pilnego przeprowadzenia śledztwa w sprawie porwania samolotu przez władze w Mińsku.

Jako pierwszy z przewoźników, łotewskie linie lotnicze airBaltic poinformowały w poniedziałek (24.05), że nie będą latać nad Białorusią. Tego samego dnia, bez wcześniejszego komunikatu, lot o numerze W66285 linii Wizz Air z Kijowa–Żulany do Tallinna ominął białoruską przestrzeń powietrzną i poleciał na tej trasie dłuższą drogą nad Polską.

Fot.: materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
marqoos_pl 2021-05-26 22:20   
marqoos_pl - Profil marqoos_pl
@passenger57 - Litwa chyba dopiero od piątku ten zakaz wprowadza
qwert9768a 2021-05-25 10:59   
qwert9768a - Profil qwert9768a
@ passenger57 Ponieważ zakazy lądowania białoruskich samolotów na lotniskach UE oraz korzystania z unijnej przestrzeni powietrznej dla samolotów z Białorusi nie zostały wprowadzone ze skutkiem natychmiastowym , najpierw te decyzję trzeba zatwierdzić i wdrożyć a to trochę potrwa.
passenger57 2021-05-25 10:23   
passenger57 - Profil passenger57
poprawcie mnie jeśli źle piszę ..

to jakim prawem dzisiejszy BRU855 z Mińska śmigał sobie bez problemów przez Litwę, Łotwę aż na szwedzką Arlandę ???
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy