Białoruś wymusiła awaryjne lądowanie samolotu Ryanaira i uprowadziła dziennikarza

Szymon Stemski - Profil Szymon Stemski
23 maja 2021 19:33
Dziś (23.05) miało miejsce awaryjne lądowanie samolotu linii Ryanair w Mińsku. Przyczyną przymusowego przystanku była wieść o rzekomej bombie znajdującej się na pokładzie. Po sprawdzeniu maszyny żadnych ładunków nie znaleziono. Aresztowano za to białoruskiego opozycjonistę.
Reklama

Zarejestrowany w Polsce samolot Ryanaira o znakach SP-RSM został zmuszony do lądowania na lotnisku w Mińsku. Maszyna wykonywała rutynowy rejs z Aten do litewskiego Wilna, podczas gdy nad terytorium Białorusi do załogi dotarł komunikat o możliwej bombie znajdującej się na pokładzie. Do momentu przyziemienia w stolicy tego kraju samolot Boeing 737-800 eskortowany był przez myśliwiec MiG-29. Po wylądowaniu i szczegółowym sprawdzeniu samolotu okazało się, że alarm był fałszywy. Na miejscu aresztowano jednego z pasażerów lotu, białoruskiego opozycjonistę i przeciwnika reżimu Aleksandra Łukaszenki, Romana Protasiewicza. Istnieją podejrzenia, m.in. ze strony sekcji Radia Swoboda na Białorusi, że zdarzenie nie było przypadkowe, a do incydentu i późniejszego aresztowania doszło z rozkazu Aleksandra Łukaszenki.


Na pokładzie maszyny wykonującej lot do Wilna znajdowało 171 osób, w tym 4 Polaków. Samolot w dalszą podróż do portu docelowego udał się po godzinie 19 czasu polskiego, a następnie bezpiecznie wylądował w stolicy Litwy. Awaryjne lądowanie maszyny cywilnego samolotu pasażerskiego i aresztowanie opozycjonisty zostały potępione przez środowisko międzynarodowe. Prezydent RP Andrzej Duda uznał incydent za "przykład naruszania fundamentalnych zasad prawa międzynarodowego", z kolei premier Mateusz Morawiecki powiedział o "bezprecedensowym akcie państwowego terroryzmu".
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama