Rada Ministrów zamyka Polskę dla Białorusi

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
26 maja 2021 18:55
Polska zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów użytkowanych przez przewoźników z Białorusi. Decyzja zapadła w środę (26.05), kilka godzin po tym jk Belavia obsłużyła swój lot z Mińska do Warszawy.
Reklama
W środę (26.05) popołudniu Rada Ministrów przyjęła zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną samolotów użytkowanych przez przewoźników z Białorusi – poinformował Piotr Müller, rzecznik polskiego rządu.


Jednak z powodów proceduralnych, wejście w życie ogólnounijnego zakazu dla białoruskich statków powietrznych może opóźnić się o co najmniej kilka dni. Z tego powodu Rada Ministrów zdecydowała się na wydanie rozporządzenia wprowadzającego zakaz przebywania w polskiej przestrzeni powietrznej białoruskich samolotów.

Taki zakaz nałożyło także kilka europejskich państw, w tym między innymi Litwa, Wielka Brytania i Czechy. Ponadto, same linie lotnicze Belavia otrzymały już zakaz latania nad Litwą, Łotwą, Ukrainą, Szwecją, Wielką Brytanią, Francją i Czechami.


Decyzja zapadła po tym jak w niedzielę (23.05) maszyna Ryanaira została przez białoruskie władze zmuszona do awaryjnego lądowania w Mińsku. Powodem miała być informacja o bombie, co szybko okazało się nieprawdą. Na pokładzie przebywał białoruski opozycjonista Roman Protasiewicz, który został zatrzymany.

Jak informowaliśmy, środowy (26.05) rejs białoruskiego narodowego przewoźnika o numerze B2895 z Mińska do Warszawy wylądował w polskiej stolicy bez zakłóceń, zgodnie z rozkładem. Najprawdopodobniej był to ostatni lot Belavii do Warszawy przed wejściem w życie dzisiejszego zakazu. Rozporządzenie Rady Ministrów będzie oznaczać także konieczność omijania polskiego terytorium przez wszystkie rejsy białoruskich narodowych linii lotniczych.

Także w środę (26.05) samolot linii Belavia obsługujący rozkładowy rejs z Mińska do Barcelony nie został wpuszczony nad Polskę – jak się potem okazało, białoruski samolot pasażerski zawrócił do Mińska po tym, jak strona polska przekazała załodze, że maszyna ​​może nie być w stanie wejść we francuską przestrzeń powietrzną.

Fot.: materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy