Australia znosi zakaz dla 737 MAX

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
26 lutego 2021 14:46
Australia staje się kolejnym krajem, który zezwala na powrót 737 MAX do swojej przestrzeni powietrznej. Z podobną decyzją wstrzymuje się jeszcze Nowa Zelandia.
Reklama

Australia ogłosiła w piątek (26.02), że zniesie niemal dwuletni zakaz lotów dla Boeinga 737 MAX, stając się pierwszym krajem rejonie Azji i Pacyfiku, który tego dokonuje – podaje Reuters.

Jesteśmy przekonani, że ten statek powietrzny jest bezpieczny. Nie jest jednak jasne, kiedy linie lotnicze wznowią loty do Australii [za pomocą 737 MAX – przyp. red.], biorąc pod uwagę zakłócenia w międzynarodowych podróżach lotniczych, spowodowane COVID-19 – czytamy w oświadczeniu Graeme'a Crawforda, pełniącego obowiązki szefa australijskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Lotnictwa Cywilnego.

Dodano, że regulator rynku lotniczego zaakceptował wymagania dotyczące przywrócenia do eksploatacji 737 MAX określone przez amerykańską Federalną Administrację Lotnictwa (FAA).


Obecnie żadne australijskie linie lotnicze nie obsługują modelu 737 MAX, jednak Virgin Australia oczekuje na dostawę 25 tych samolotów (największa wersja -MAX 10). Przed uziemieniem maszyn Singapore Airlines oraz Fiji Airways obsługiwały swoje rejsy do Australii za pomocą 737 MAX. Ci przewoźnicy wciąż czekają na zgody na wznowienie lotów 737 MAX od swoich krajowych organów regulacyjnych.

Boeing 737 MAX został uziemiony w marcu 2019 r. , po dwóch katastrofach maszyny tuż po wprowadzeniu jej maszyny na rynek, w których zginęło łącznie 346 osób.

Urząd Lotnictwa Cywilnego Nowej Zelandii (CAA) zapowiedział, że blisko współpracuje ze swoimi odpowiednikami w Australii i Singapurze w celu przywrócenia 737 MAX do lotów, jednak potrzebuje na to jeszcze trochę czasu.

CAA nie wydaje jeszcze ogólnego zezwolenia dla 737 MAX na loty do Nowej Zelandii, jednak będzie współpracować z przyszłymi operatorami, aby finalnie zezwolić na loty do Nowej Zelandii – napisano w oświadczeniu nowozelandzkiego CAA.

Fot.: Boeing Company
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama