Gdańsk: W 2020 roku obsłużono nieco ponad 1,7 mln pasażerów

27 stycznia 2021 12:45
Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy podsumował 2020 rok. Z lotniska w Rębiechowie na przestrzeni 12 miesięcy skorzystało ponad 1,7 mln pasażerów, czyli 68 proc. mniej niż rok wcześniej. W ten sposób licznik podróżujących z Gdańska cofnął się aż do 2007 roku.
Reklama
Statystyki Gdańsk (GDN)
 
Zdecydowany wzrost liczby pasażerów w styczniu (o 17 proc.) i lutym (o 14 proc.) został skutecznie powstrzymany przez wprowadzone w marcu restrykcje związane z wybuchem światowej pandemii. Kolejne, niezwykle trudne dla całej branży lotniczej miesiące sprawiły, że gdańskie lotnisko obsłużyło w ciągu całego 2020 roku 1,71 mln pasażerów, notując spadek o 68 proc. Podobny wynik Port Lotniczy w Gdańsku osiągnął 13 lat wcześniej, w 2007 roku, gdy z usług trójmiejskiego lotniska skorzystało również 1,7 milionów podróżnych.

- Milion siedemset tysięcy przewiezionych pasażerów to jest mega osiągnięcie jak na praktycznie prawie połowę roku zamkniętego ruchu lotniczego z powodu zakazu lotów oraz obostrzeń sanitarnych. Jak ruch lotniczy się wznowi, to my stratę w liczbie pasażerów odrobimy w ciągu 1-3 lat. Wsłuchujemy się w to, co się dzieje u naszych głównych partnerów, czyli przewoźników. Nie słychać dramatycznych głosów. To dobrze rokuje na przyszłość, bo oznacza, że nasi partnerzy biznesowi, którzy od lat byli z nami, w przyszłości również będą z nami odnawiać ten biznes. Razem będziemy wracali do tej normalności, o której tak marzymy - powiedział Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego w Gdańsku.


Najgorszymi miesiącami w skali całego roku okazały się kwiecień oraz maj, gdy ruch zmalał o 99,7 proc. Jak się okazało, niewiele pomogło uruchomienie nowych połączeń z gdańskiego lotniska. W 2020 roku Wizz Air zainaugurował cztery trasy: do Bari we Włoszech, Zaporoża na Ukrainie, Larnaki na Cyprze i na grecką wyspę Mykonos. Z kolei Ryanair po raz pierwszy zaoferował pasażerom podróżującym z Gdańska loty do Kalamaty w Grecji i Burgas w Bułgarii. Ofertę wzbogacił także Norwegian swoim połączeniem do Kopenhagi. Szereg nowych tras w okresie wakacyjnym (Burgas, Korfu, Chania, Rodos, Barcelona, Rzeszów, Saloniki, Dubrownik, Split, Zadar, Rzym) zaproponował również LOT. Bogata siatka połączeń niewątpliwie przyczyniła się do nieznacznej odbudowy ruchu pasażerskiego w lipcu (spadek o ponad 72 proc.) oraz sierpniu (spadek o "jedyne" 58 proc.). Ostatni kwartał roku ponownie stał pod znakiem znacznych ograniczeń w podróżowaniu, stąd nie sposób było uniknąć kolejnych spadków i ostatecznie słabego wyniku w skali całego roku.

Co ciekawe, pomimo restrykcji związanych chociażby z przekraczaniem granic, krajowe połączenie do Warszawy znalazło się dopiero na trzecim miejscu w rankingu najpopularniejszych kierunków wybieranych przez podróżnych z Gdańska. Pasażerowie najchętniej latali do Londynu (189 tys.) oraz Oslo (122 tys.).

Wśród udostępnionych przez gdańskie lotnisko statystyk podsumowujących 2020 rok cieszyć mogą dane dotyczące przewozów cargo. Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy obsłużył o 2 proc. więcej cargo niż w roku ubiegłym. Na nowy rekord lotniska bez wątpienia wpłynęło otwarcie bazy firmy UPS. To trzecia, obok DHL i FedEx, firma kurierska operująca w Rębiechowie. Ponadto, pomimo obostrzeń lotnisko w Gdańsku wciąż realizuje bez przeszkód dwie inwestycje: rozbudowę terminalu pasażerskiego T2 o pirs zachodni i budowę biurowca Alpha w ramach planowanego Airport City Gdańsk.

- Bardzo miłe jest to, że mamy wzrost ruchu cargo i że wchodzą do Gdańska nowi operatorzy, czyli firmy kurierskie. Naszym zadaniem jest stworzyć dla nich jak najlepsze warunki pracy, dlatego budujemy specjalne terminale i udostępniamy naszą infrastrukturę - dodał Kloskowski - Rok 2020 wykorzystaliśmy na realizacje inwestycji. Budujemy pirs terminalu, który poprawi w przyszłości standard obsługi pasażerów. Budowa przebiega bez problemów i bez zakłóceń dla ruchu. Powiększyliśmy także strefę kontroli bezpieczeństwa. Inwestycje i polepszanie warunków obsługi pasażerskiej zaprocentują nam w przyszłości - kontynuuje.

Zakończenie większości z zaplanowanych prac przy budowie nowych inwestycji przewidziane jest na marzec.

- W 2021 roku oczekujemy na zniesienie obostrzeń sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa. Jak zostaną zniesione, to będzie eksplozja kontaktów i podróży, także lotniczych. Uważam, że wakacje będą lepsze i normalniejsze niż w ubiegłym roku - kończy prezes gdańskiego lotniska.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy