Gdańsk: Niemal 20 proc. więcej pasażerów w pierwszym kwartale
Port Lotniczy Gdańsk opublikował statystyki ruchu za pierwszy kwartał bieżącego roku. Obsłużono 1,2 mln pasażerów.
Reklama
Liczba obsłużonych pasażerów w okresie od stycznia do marca br. przełożyła się na wzrost o 19,6 proc. względem analogicznego okresu czasu w ubiegłym roku. W ujęciu miesięcznym wyniki kształtują się następująco:
- styczeń: 393 tys. pasażerów
- luty: 401 tys. pasażerów
- marzec: 439 tys. pasażerów
Ruch czarterowy stanowił 3 proc. ogółu, co przełożyło się na liczbę 39 tys. pasażerów. Stanowi to wzrost o 89 proc. względem pierwszych trzech miesięcy ubiegłego roku.
- Fantastycznie rozpoczęliśmy ten rok. Dwudziestoprocentowy wzrost po pierwszym kwartale to jest rewelacyjny wynik. Geopolitycznie sytuacja nie jest prosta. Co chwilę tli się jakiś konflikt, a za naszą wschodnią granicą ciągle trwa regularna wojna. Linie lotnicze mają problemy z samolotami i silnikami. Mimo tego, zapowiada się bardzo dobry sezon zarówno w lotniczym ruchu regularnym jak i czarterowym. Już dziś mamy sygnały, że jest bardzo duża sprzedaż wakacji u touroperatorów- powiedział Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk.
Wśród najczęściej wybieranych kierunków plasuje się Londyn oraz skandynawskie stolice (liczba pasażerów za okres styczeń-marzec 2024 r.):
- Londyn: 120 tys. pasażerów
- Oslo: 94 tys. pasażerów
- Kopenhaga: 78 tys. pasażerów
- Sztokholm: 66 tys. pasażerów
- Warszawa: 62 tys. pasażerów
Wizz Air pozostaje najpopularniejszym przewoźnikiem na Pomorzu. Ustępuje mu Ryanair oraz zamykający podium LOT.
Wzrosty zostały odnotowane również w przewozach cargo. Przez trzy miesiące obsłużono 2,6 tys. ton ładunków. W planach jest jednak rozbudowa terminala towarowego DHL, co przedłoży się na zwiększenie udziału przewozów towarów w najbliższych latach.
Świętujące swoje 50-lecie gdańskie lotnisko w 2024 roku planuje obsłużenie ponad 6 milionów pasażerów. Wśród tegorocznych nowości znalazł się powrót linii Finnair z codziennymi lotami do Helsinek. Swoje oferowanie względem zeszłego roku zwiększyli tradycyjni przewoźnicy - Lufthansa, SAS oraz KLM, a także niskokosztowi Wizz Air oraz Ryanair.