Aeroflot przekaże Suchoje do Rossiya Airlines

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
11 grudnia 2020 11:01
Aeroflot planuje przeniesienie regionalnych samolotów odrzutowych Suchoj Superjet pod markę Rossiya Airlines. Jest to realizacja nowej strategii przewoźnika zapowiedzianej kilka miesięcy wcześniej.
Reklama

Aerofłot rezygnuje z eksploatacji Suchojów Superjet SSJ100, które przekaże do Rossiji – informuje Rzeczpospolita. Wszystkie 54 maszyny tego typu znajdujące się we flocie linii mają wkrótce latać dla regionalnego przewoźnika należącego do Aeroflot Group.

Pięć pierwszych Suchojów zasili flotę Rossiji jeszcze przed końcem tego roku, a 44 kolejne zostaną przekazane w ciągu 2021 r, reszta w 2022 r. Jest to realizacja nowej strategii Aeroflotu ogłoszonej w lipcu br., zgodnie z którą główna marka grupy będzie latać wyłącznie na trasach dalekodystansowych i premium oraz przekaże w sumie 250 samolotów wąskokadłubowych do swoich spółek zależnych.

Zgodnie z założeniami Aeroflot Group, Rossiya otrzyma od Aeroflotu wszystkie maszyny Suchoj Superjet SSJ100 i dostarczane w przyszłości samoloty Irkut MC-21, które będą wykorzystane na krajowych trasach lokalnych. Docelowo 235 z 250 samolotów Rossija ma być zbudowanych w Rosji.


Aerofłot zamierza na połączeniach średniego zasięgu latać wyłącznie Airbusami z rodziny A320, z kolei połączenia dalekodystansowe będą wykonywane modelami A330, A350 oraz Boeingami 777. Przedsiębiorstwo planuje także zamówienie kolejnych kilkunastu maszyn szerokokadłubowych, najprawdopodobniej będą to B777.

W ramach Aeroflot Group działać będzie także Pobeda, która obsłuży trasy średniego zasięgu, koncentrując się na taniej i średniej półce cenowej. Będzie operować wyłącznie boeingami 737, które podobnie jak SSJ100, zostaną przeniesione z Aeroflotu. Sam Aeroflot skoncentruje się na byciu pięciogwiazdkową linią i do 2028 r. będzie obsługiwał flotę 170 samolotów przewożącą rocznie 35–40 mln pasażerów.

Chęć pozyskania tak dużej liczby maszyn rosyjskiej produkcji dla Rossiya Airlines podyktowana jest troską o narodową gospodarkę i lotniczego producenta. W sierpniu br., na wieźć o problemach finansowych fabryki Suchoja, PSB Leasing poinformował o chęci zakupu kilkudziesięciu SSJ100 za pożyczkę, której gwarantem jest samo państwo.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama