Rosjanie ratują Suchoja

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
20 sierpnia 2020 10:30
PSB Leasing, rosyjska spółka leasingowa należąca w całości do Promswiazbanku, ma zakupić kilkadziesiąt samolotów Suchoj SSJ-100, które mają być w przyszłości leasingowane przewoźnikom lotniczym. Wszystko to, by wspomóc rosyjskiego producenta samolotów w czasie lotniczego kryzysu.
Reklama

Jak donoszą rosyjskie media, PSB Leasing ma zamiar kupić 59 egzemplarzy SSJ-100 za kwotę ok. 140 mld rubli (ok. 7,1 mld złotych). Cenę kupna odrzutowców mają pokryć środki finansowe przekazane przez Promswiazbank, jedynego właściciela PSB Leasing, w formie pożyczki. Gwarantem pożyczki ma być samo państwo.

Firma leasingowa liczy, że po poprawie sytuacji na rynku lotniczym uda się znaleźć leasingobiorców na zakupione maszyny. Powiedziano, że nowe samoloty planuje przyjąć przede wszystkim Aeroflot i Red Wings, a przypuszczalnie także Azimuth czy Yakutia Airlines.


Przedsięwzięcie wydaje się być bardzo złożone i nieatrakcyjne komercyjnie. Rosyjscy analitycy rynku uważają, że państwo chce ratować w ten sposób miejsca pracy i podtrzymać produkcję samolotów przez Suchoja. W wyniku kryzysu lotniczego wywołanego światową pandemią koronawirusa cała branża lotnicza przeżywa ogromne problemy.

Suchoj SuperJet-100 to rosyjski regionalny odrzutowiec, zabierający na pokład w konfiguracji dwuklasowej do 87 pasażerów.

Fot.: T. Śniedziewski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama