Samolot linii Rossija naruszył polską przestrzeń powietrzną?

13 grudnia 2022 10:00
1 komentarz
Wczoraj (12.12) samolot linii Rossija mógł naruszyć polską przestrzeń powietrzną podczas realizacji rotacji z Petersburga do Kaliningradu. Choć taki wniosek można wyciągnąć po analizie toru lotu na FlightRadar24, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wykluczyła zdarzenie.
Reklama
Wczoraj (12.12) samolot Airbus A319-100 linii Rossija realizował rutynową rotację krajową SU6323 (na podstawie tzw. partnerstwa code-share z linią Aerofłot) z Petersburga do Kaliningradu. Po wprowadzeniu unijnych sankcji tor lotu do Kaliningradu przebiega wąskim korytarzem wzdłuż granic krajowych przestrzeni powietrznych. Oczywiście, konieczność korzystania z międzynarodowego i pozbawionego unijnych sankcji nieba wiąże się ze znacznie wydłużonym czasem przelotu. Jeszcze więcej problemów pojawia się w sytuacjach wymagających korekcji toru lotu, wymuszonych m.in. niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.


Właśnie o tym przekonali się pasażerowie wczorajszego rejsu linii Rossija. Samolot o znakach rejestracyjnych RA-73221 wystartował z Petersburga o godzinie 8:36 i rozkładowo skierował się w stronę Kaliningradu. Lądowanie w rosyjskiej eksklawie okazało się jednak niemożliwe ze względu na zamieć śnieżną. Zanim rosyjska maszyna Airbus A319-100 zawróciła do Petersburga, samolot na chwilę naruszył polską przestrzeń powietrzną. Tak wynika przynajmniej z informacji dostępnych w aplikacji FlightRadar24. Innego zdania jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, która wykluczyła zdarzenie. PAŻP przekazał Interii, że w dniu wczorajszym nie zarejestrował jakiegokolwiek lotu rosyjskiego samolotu nad Polską.

Warto odnotować, że niemożność lądowania w Kaliningradzie wraz z unijnymi sankcjami czynią połączenia do Obwodu Kaliningradzkiego niemal nieopłacalnymi. Nie dość, że trasa sama w sobie realizowana jest znacznie wydłużonym torem lotu, brak możliwości lądowania na lotniskach zastępczych w regionie oznacza, że jedyną opcją jest powrót do Rosji. W konsekwencji pasażerowie wczorajszego rejsu SU6323 spędzili w powietrzu... 3 godz. i 40 minut, ostatecznie lądując w tym samym miejscu, z którego odlecieli kilka godzin wcześniej.

Ostatnie komentarze

flytfs 2022-12-13 12:19   
flytfs - Profil flytfs
Dobrze im tak. Sankcje muszą być dotkliwe, aby były skuteczne.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy