Barometr lotnisk europejskich. Analiza zapaści rynkowej

9 grudnia 2020 09:00
Po wielu miesiącach wracamy do publikowania raportu dotyczącego ruchu w europejskich portach lotniczych. Po sześciu miesiącach pandemii mamy już dość dobry obraz jej wpływy na poszczególne rynki europejskie oraz porty, a dane publikowane przez ACI Europe są bardzo szczegółowe.
Reklama
Ze względu na zupełną nietypowość tegorocznej sytuacji nie omawiamy oddzielnie poszczególnych tabel, ale na końcu raportu zebraliśmy najważniejsze czynniki, które miały wpływ na sytuację i wyniki na głównych rynkach europejskich oraz w bardzo wielu portach. Sytuacja w trzecim kwartale była zdecydowanie lepsza niż w drugim, kiedy ruch lotniczy w Europie prawie zupełnie zamarł.

Zbiorcze dane dla tego kwartału. Łączny ruch spadł o 96,4 proc. W portach Unii Europejskiej spadek wyniósł 97,3 proc., a poza nią 93,3 proc. Ruch międzynarodowy zaliczył spadek o 97,9 proc, w tym w Unii o 97,7 proc, a poza nią aż o 98,1 proc. Ruch krajowy zanotował spadek o 90,4 proc., w tym w Unii o 94,3 proc., a poza nią o 83,2 proc.

W drugim kwartale właściwie jedyny znaczący ruch lotniczy w Europie miał miejsce na połączeniach krajowych w Rosji i w dalszej kolejności w Turcji.

Liczba pasażerów - porty europejskie – wrzesień 2020, narastająco i kwartał III – w porównaniu z 2019 w proc.

Wrzesień 2020 – porównanie z 2019, 2018 i 2017. Kraje UE i poza UE oraz ruch międzynarodowy i ruch krajowy.

Zmiany w liczbie startów i lądowań – wrzesień.

Indeksy zmian (w proc.) na najważniejszych rynkach europejskich wrzesień 2020 do września 2019
Według danych ACI spadek w polskich portach wyniósł 72,1 proc., z tym, że musimy pamiętać, iż nie są tu uwzględnione wszystkie polskie lotniska – patrz dane szczegółowe poniżej.

Największe huby europejskie – wrzesień 2020, III kwartał i narastająco:
Wybrane bardzo duże i duże porty niehubowe – wrzesień 2020, III kwartał i narastająco:

Wybrane porty w Europie Środkowo-Wschodniej - wrzesień 2020, III kwartał i narastająco:
ACI nie publikuje danych narastająco dla Lublina. Według komunikatu polskiego Związku Regionalnych Portów Lotniczych lotnisko to obsłużyło w okresie trzech kwartałów 2020 roku 109 tys pasażerów – spadek o 59,6 proc. ZRPL podaje następujące dane za trzy kwartały 2020: łączny ruch we wszystkich portach regionalnych: 8,04 mln pasażerów, spadek o 65,6 proc. Jak widzimy jest on zbliżony do wyniku Warszawy, lepszy jedynie o 1,3 ppct Dla portów, które nie są uwzględnione w raporcie ACI: GDN – 1,7 mln (-64,2 proc.), KTW – 1,28 mln (-67,2 proc.), Modlin 750 tys. (-69,3 proc.), RZE 203 tys (-66,5 proc.), (SZZ około 170 tys. (dane szacunkowe -59 proc.), BZG 115 tys (-65,4 proc.), LUZ 161 tys. (-59,6 proc.), LCJ 66 tys (-65,2 proc.), SZY 57 tys (-50,3 proc.).


Wybrane porty regionalne – wrzesień 2020, III kwartał i narastająco:
W przypadku LIN najwyraźniej popełniono błąd. Spadek do trzeciego kwartału 2018 podano na poziomie 75,1 proc.

Spróbujmy określić najważniejsze czynniki i trendy mające wpływ na wyniki poszczególnych rynków i portów:
  • Regulacje państwowe dotyczące ograniczeń ruchu lotniczego i ewentualnych lockdownów. Dobrze widzimy to na przykładzie września i ogromnych spadków w TLV, BUD i PRG. Widzimy też, że we wrześniu kraje EU bardziej zdecydowanie zareagowały na druga falę pandemii. Spowodowało to zahamowanie trendu wzrostowego, a nawet w większości przypadków pewien regres.
  • Ruch krajowy notował mniejsze spadki niż międzynarodowy, gdyż, między innymi, ograniczenia dotyczyły częściowo tylko tego drugiego. Silniejsza była też obawa przed podróżami międzynarodowymi. Ogromny rynek rosyjski prawie wrócił do normy. Spowodowało to niesamowity awans portów moskiewskich w rankingu europejskim.
  • Wyniki portów obsługujących głównie ruch wakacyjno turystyczny, takie, jak Antalya, Palma de Mallorca i Gran Canaria pokazują, że ten ruch był bardziej odporny na kryzys pandemiczny,
  • Ruch obsługiwany przez tanie linie, a w tym pracowniczy i rodzinny trzymał się mocniej niż wysokopłatny – biznesowy. Wystarczy porównać wyniki trzech portów londyńskich – Stansted, Luton i z drugiej strony London City Airport,
  • Duże różnice w wynikach portów obsługujących tę samą aglomeracje i ten sam typ ruchu pokazują, że istotne znaczenie mają decyzje i strategie poszczególnych linii, motywowane nie tylko względami czysto rynkowymi.
  • Wyjątkowo dramatycznie spadł ruch z i do USA. Świadczą o tym, między innymi, wyniki niektórych wyspecjalizowanych portów – DUB, KEF.
  • Pewne znaczenie mają też względy psychologii społecznej – skłonność do podejmowania ryzyka, bardzo różna w różnych narodach europejskich. Na pewno wyróżniają się tu Rosjanie, niektóre narody bałkańskie i chyba Turcy.
Na koniec warto zwrócić uwagę na bardzo dużą różnicę pomiędzy indeksem spadku liczby pasażerów europejskich oraz indeksem spadku liczby operacji. Świadczy to nie tylko o częstszym wykorzystywaniu przez linie lotnicze mniejszych samolotów, ale, przede wszystkim, o dramatycznym spadku współczynników wykorzystania miejsc pasażerskich. Bardzo wiele operacji było, i jest, wykonywanych na granicy kosztów zmiennych, albo i poniżej ich.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy