Firma z Białej Podlaskiej nowym właścicielem Gdyni–Kosakowo

2 grudnia 2020 08:30
Syndyk zajmujący się masą upadłościową Gdyni–Kosakowo sprzedał port lotniczy jednej z polskich firm. Nabywcą został fundusz inwestycyjny INBAP Intermodal sp. z o.o. z Białej Podlaskiej, który zajmuje się obecnie budową kolejowego terminalu przeładunkowego w Małaszewiczach Dużych.
Reklama
Syndyk sprzedał lotnisko Gdynia–Kosakowo, którego nabywcą została firma INBAP Intermodal z siedzibą w Białej Podlaskiej – podała w poniedziałek (1.12) Gazeta Wyborcza.

Spółka wygrała przetarg na sprzedaż portu lotniczego Gdynia–Kosakowo oferując cenę 8 mln 666 tys. zł netto. Był to jedyny oferent, który stanął do przetargu.

Do przetargu ogłoszonego przez syndyka masy upadłościowej lotniska Gdynia-Kosakowo zgłosił się tylko jeden oferent. Jego propozycja została wczoraj [30.11 – przyp. red.] zaakceptowana zarówno przez syndyka, jak i zatwierdzona przez sędziego komisarza – powiedział Gazecie Wyborczej sędzia Łukasz Zioła, rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Port lotniczy w Gdyni-Kosakowie powstawał w oparciu o podpisany już w 2005 r. list intencyjny. Spółka, której głównym udziałowcem jest miasto Gdynia, powstała w 2007 r. Lotnisko miało pierwotnie służyć przede wszystkim do obsługi lotnictwa ogólnego, jednak zbudowany został terminal przeznaczony dla dużych samolotów pasażerskich.

Na początku 2014 r. Komisja Europejska uznała pomoc publiczną dla lotniska za nielegalną i nakazała zwrot 21,8 mln euro publicznym fundatorom spółki, czyli samorządom Gdyni i Kosakowa. Decyzja ta została błyskawicznie zaskarżona przez lotnisko i władze lokalne. W reakcji Komisja ponownie przeanalizowała okoliczności i w lutym 2015 r. wydała nową decyzję. Równocześnie unieważniała ona poprzednią oraz nakazywała zwrot pomocy publicznej, choć w mniejszym zakresie. Różnica była m.in. taka, że Komisja w nowej decyzji uznała część pomocy publicznej za uprawnioną, bo związaną z realizacją zadań leżących w interesie publicznym.

W praktyce doprowadziło to do upadłości lotniskowej spółki i uniemożliwiło uruchomienie niemal zbudowanego lotniska.Nowy nabywca portu lotniczego Gdynia–Kosakowo to INBAP Intermodal sp. z o.o. z siedzibą przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej. Firma buduje obecnie „największy na polskiej ścianie wschodniej, nowoczesny, w pełni funkcjonalny kolejowy terminal przeładunkowy” w Małaszewiczach Dużych. Działalność inwestycji ma się skupiać na przyjmowaniu, przeładunku oraz wysyłaniu przesyłek całopociągowych. Ma to być centralny punkt transportu kolejowego z Chin do Unii Europejskiej po „Nowym Jedwabnym Szlaku”.

Swoją aktywność gospodarczą spółka określa między innymi jako „działalność usługowa wspomagająca transport lotniczy” (kod 52.23.Z Polskiej Klasyfikacji Działalności). Podmiot został zarejestrowany w czerwcu 2017 r., a jego kapitał zakładowy wynosi 10 tys. złotych.

Fot.: materiały prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy