Irlandczyk nowym dyrektorem generalnym IATA

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
25 listopada 2020 09:45
Willie Walsh zostanie dyrektorem generalnym Międzynarodowego Zrzeszenia Transportu Lotniczego (IATA). Jest to wynik zapowiedzi obecnie sprawującego tę funkcję Alexandre'a de Juniac o chęci rezygnacji ze stanowiska.
Reklama

Willie Walsh, do niedawna prezes IAG, ma zostać kolejnym szefem Międzynarodowego Zrzeszenia Transportu Lotniczego. Jego kandydatura została zarekomendowana we wtorek (24.11) na 76. dorocznym walnym zgromadzeniu IATA. Walsh przejmie obowiązki od Alexandre'a de Juniac w kwietniu przyszłego roku.

Walsh to były pilot, do września 2020 r. dyrektor generalny International Airlines Group (IAG). Wcześniej stał także na czele Aer Lingus oraz British Airways. Ze względu na swoją twardą postawę, w ciągu niemal dwóch dekad zarządzania przewoźnikami lotniczymi, zyskał przydomek „Slasher Walsh”, ale także ogromny szacunek branży.

Znaczącym osiągnięciem w karierze Williego Walsha było uzyskanie zgody amerykańskich i europejskich organów regulacyjnych na współpracę British Airways z American Airlines na trasach transatlantyckich, w ramach joint venture. W 2011 r. Walsh opracował i zrealizował pomysł fuzji British Airways oraz hiszpańskiej Iberii, z których powstał IAG, jeden z najbardziej dochodowych holdingów lotniczych na świecie.

IATA reprezentuje około 290 linii lotniczych, które generują ok. 82 proc. światowego ruchu pasażerskiego. Organizacja promuje działalność i scala działalność przewoźników, a także odgrywa znaczącą rolę w tworzeniu globalnego prawa i standardów lotnictwa. Misją IATA jest reprezentowanie, obsługa i przewodzenie branży lotniczej.

Przez ostatnie miesiące IATA relacjonowała i kształtowała reakcje globalnej branży lotniczej na pandemię koronawirusa, a także silnie lobbowała za wsparciem finansowym przewoźników przez rządy poszczególnych państw. Niedawno Zrzeszenie nawoływało do wprowadzenia globalnego skoordynowanego systemu testowania na COVID-19, aby możliwe było zniesienie nakazów kwarantanny, które mocno doskwierają lotnicwu.

Do tej pory sukcesy IATA w walce z wpływem COVID-19 na branżę lotniczą oceniane są jako ograniczone. Nowy dyrektor generalny rozpocznie pełnienie obowiązków w kwietniu 2020 r., a więc ponad rok po tym, jak pandemia koronawirusa wywołała bezprecedensowy kryzys w lotnictwie cywilnym.


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama