Nowy, tymczasowy terminal w Katowice Airport

9 lipca 2020 14:40
13 komentarzy
Katowice Airport uruchomi w najbliższy poniedziałek (13.07) dodatkowy terminal pasażerski, który nosi oznaczenie T.
Reklama
Na potrzeby terminalu pasażerskiego T zaadaptowany został tzw. stary terminal cargo. Obiekt zlokalizowany jest zaraz przy wjeździe na główny parking pyrzowickiego lotniska, 100 metrów przed terminalem pasażerskim A. Plany stworzenie dodatkowego terminalu pasażerskiego powstały równolegle z projektem rozbudowy terminalu pasażerskiego B. Pierwotnym celem stworzenia terminalu T było zabezpieczenie odpowiedniej przepustowości infrastruktury terminalowej w sytuacji planowanego zamknięcia rozbudowywanego terminalu pasażerskiego B i prognozowanego wzrostu ruchu. Z powodu pandemii koronawirusa cel uruchomienie terminalu pasażerskiego T uległ weryfikacji, ale jest on równie istotny, co ten początkowy. Obecnie uruchomienie obiektu pozwoli na łatwiejsze utrzymanie dyscypliny sanitarnej, w tym zapewnienie odpowiedniego dystansu fizycznego pomiędzy podróżnymi, który jest wymagany w ramach nowych zasad bezpieczeństwa zapobiegających rozprzestrzenianiu koronawirusa.


Terminal pasażerski T, podobnie jak działający terminal A, będzie pełnił funkcje wylotowe. W nowym obiekcie obsługiwane będą niektóre rejsy odlotowe i tylko do krajów strefy Schengen. Jego ogólna powierzchnia wynosi 1805 metrów kwadratowych. Wyposażony został w cztery stanowiska odprawy biletowo-bagażowej, cztery linie kontroli bezpieczeństwa pasażerów oraz dwie linie kontroli bezpieczeństwa bagaży rejestrowanych wraz z taśmociągiem.


W hali odlotów o powierzchni 760 metrów kwadratowych znajdują się cztery bramki do boardingu pasażerów. Ze względu na fakt, że obiekt nie styka się z płytą postojową, pasażerowie pod statek powietrzny będą transportowani autobusami płytowymi.


W budynku zlokalizowane są dwa węzły sanitarne – jeden w holu wejściowym, drugi w hali odlotów. Obydwa dysponują osobną toaletą dla osób niepełnosprawnych. Ponadto w hali odlotów znajduje się pokój opieki nad dzieckiem.- W nowej sytuacji dla branży, a bez wątpienia jest nią pandemia koronawirusa, ochrona zdrowia pasażerów jest naszym priorytetem. Dlatego oddanie do użytku terminalu pasażerskiego T - w kontekście powoli wzrastającego ruchu i wyłączonego z użytkowania ze względu na rozbudowę terminalu B - pozwoli na łatwiejsze zapewnienie odpowiedniej przestrzeni dla podróżnych wylatujących z Pyrzowic. Od 13 lipca ruch wylotowy obsługiwać będziemy równolegle w terminalu pasażerskim A oraz T. – mówi Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.


Terminal pasażerski T jest przystosowany do obsługi podróżnych zgodnie z nowymi zasadami reżimu sanitarnego, podobnie jak i użytkowane aktualnie terminale A i C. Do wnętrza obiektu będą mogli wchodzić tylko pasażerowie i pracownicy lotniska. Każda osoba wchodząca do terminalu T będzie miała bezdotykowo mierzoną temperaturę ciała. Wszyscy przebywający wewnątrz terminalu muszą obowiązkowo nosić maseczki oraz utrzymywać dystans fizyczny minimum 1,5 metra.


O tych regułach przypominają stosowne ikonografiki oraz komunikaty głosowe. Ponadto stanowiska odprawy biletowo-bagażowej i bramki do boardingu zostały wyposażone w przeźroczyste ścianki, oddzielające pracowników lotniska od podróżnych.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
pengos 2020-07-13 17:30   
pengos - Profil pengos
@Kelo może i kurnik, ale i tak lepszy od namiotu który za czasów OLT postawili nam w Krakowie xD
gość_28c84 2020-07-11 22:02   
gość_28c84 - Profil gość_28c84
T like Temporary :)
Jestem z Siemianowic i od lat latam z Pyrzowic. Niestety nie w tym roku. Za to zawitam po kilku latach przerwy do Balic. Dobrze wspominam to lotnisko. Tylko ta cholerna A4, wiecznie remontowana i cena za przejazd niewspółmierna do kilometrażu. No ale już trudno...
I jak widać na moim przykładzie, klient wybierze zawsze to, co mu najbardziej odpowiada jeśli chodzi o możliwości a także o cenę. Po prostu - lecę z Pyrzowic, bo mam bardzo blisko, lecę z Balic, bo mam możliwość. :)
gość_2c7b0 2020-07-11 11:18   
gość_2c7b0 - Profil gość_2c7b0
do gość_e70f6 to w Krakowie coś się zmieniło ? Aha fakt dodali namiot : )
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy