South African Airways zwolni wszystkich pracowników. To koniec przewoźnika?

19 kwietnia 2020 09:28
6 komentarzy
South African Airways zamierza zwolnić wszystkich pracowników. Pracę ma stracić ponad 4700 osób, a dla niewydolnej finansowo od wielu lat linii jest to równoznaczne z likwidacją.
Reklama
Decyzja południowoafrykańskiego przewoźnika jest konsekwencją odmowy udzielenia mu dalszej pomocy publicznej przez rząd RPA. Władze nie chcą już dłużej finansować linii, która od wielu lat przynosi straty. Dosadnie dał temu wyraz minister finansów, Tito Mboweni, który w ubiegłym tygodniu powiedział, że zamknięcie South African Airways może pomoc w zwiększeniu puli środków niezbędnych do walki z ogarniającą RPA pandemią koronawirusa.

Linie przygotowują obecnie propozycję odpraw dla pracowników, które obejmują miesięczne wynagrodzenie za każdy przepracowany rok. Wypłaty mają ruszyć jeszcze w tym miesiącu, jednak pod warunkiem, że uda się pozyskać odpowiednie środki ze sprzedaży aktywów przewoźnika. Chodzi m.in. o będące jego własnością samoloty, części zamienne, sloty na lotnisku Heathrow w Londynie itp. Nie ma wątpliwości, że oznacza to koniec dla liczącej 84 lata narodowej linii RPA. Lokalni komentatorzy podkreślają jednak, że choć los linii wydaje się być przesądzony, to nie można wykluczyć zmiany planów rządu w ostatniej chwili i udzielenia jej po raz kolejny wsparcia finansowego.


Obecnie samoloty South African Airways wykonują loty cargo i operacje repatriacyjne przeznaczone dla obywateli RPA pozostających w innych krajach afrykańskich i Ameryce Południowej. Pasażerskie operacje rozkładowe zostały całkowicie zawieszone w związku z trwającą pandemią. Przewoźnik nadal jednak sprzedaje bilety na połączenia zaplanowane na bardziej odległe terminy.

Należące do państwa South African Airways zmagają się z problemami finansowymi od co najmniej dwóch dekad. W listopadzie 2019 r. sytuacja jednak jeszcze się pogorszyła, po tym jak pracownicy linii przeprowadzili kilkudniowy strajk, który uziemił niemal całą flotę SAA i dotknął 40 tys. pasażerów. Jego powodem była m. in. wypłata niepełnego wynagrodzenia za pracę. Linie wielokrotnie otrzymywały wsparcie ze środków publicznych i gwarantowane przez państwo pożyczki. W lutym br. South African Airways ograniczył znacząco siatkę połączeń likwidując loty na dziewięciu trasach międzynarodowych i większości krajowych.

Fot. M. Stus

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_1e6bc 2020-04-20 11:05   
gość_1e6bc - Profil gość_1e6bc
cani, literówka (cyfrówka) - XXI. Cieszę się bardzo że mogę pomóc rozwiać tak duuuuże wątpliwości.
cani 2020-04-20 10:44   
cani - Profil cani
gość_5d806 - piszesz, że od początku XX wieku, linia staczała się po równi pochyłej. Rozumiem, że w XIX wieku, jako wtedy jedyna na świecie, na dłuuuugo przed innymi, królowała w przestworzach, latając na nieistniejące lotniska :-D
gość_b3d33 2020-04-20 00:39   
gość_b3d33 - Profil gość_b3d33
Aktualnie leci A346 z Kapsztadu do Frankfurtu.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy