South African Airways przestaje płacić pracownikom
Południowoafrykański narodowy przewoźnik po raz kolejny staje przed widmem bankructwa. W listopadzie br. jego pracownicy otrzymali jedynie połowę wynagrodzenia za pracę.
Reklama
Problemy finansowe South African Airways nie są nowością – przez ostatnie dwie dekady przewoźnik należący do państwa potrzebował nieustannego wsparcia finansowego, by utrzymać się na rynku. Jednak sytuacja przewoźnika pogorszyła się nagle po niedawnym kilkudniowym strajku, który uziemił niemal całą flotę South African Airways i dotknął 40 tys. pasażerów. Był on reakcją związków zawodowych na zapowiedzi cięć miejsc pracy dla personelu pokładowego i pracowników naziemnych.
– Kondycję finansową South African Airways nadwyrężył ostatni strajk. Rząd współpracuje z linią lotniczą, aby jak najszybciej stworzyć plan natychmiastowego działania, które będzie wymagane w celu zapewnienia wsparcia przewoźnikowi, co ma umożliwić mu dalszą działalność – powiedział Pravin Gordhan, południowoafrykański minister odpowiedzialny za spółki państwowe.
Analitycy oceniają, że South African Airways będą musiały złożyć wniosek o likwidację, jeśli nie zapewnią w ciągu kilku najbliższych dni przynajmniej 2 mld randów (535 mln złotych) kapitału obrotowego, umożliwiającego działalność bieżącą. Całkowite zobowiązania przewoźnika wyceniane są na 9,2 mld randów (2,5 mld złotych).
Narodowy przewoźnik otrzymał od 1994 r. 57 mld randów (15,2 mld złotych) w ramach ratunku przed upadkiem, osiągając po raz ostatni zysk operacyjny w 2011 r. Aby uzyskać kolejne finansowanie od instytucji bankowych, SAA potrzebuje gwarancji rządowej, do czego południowoafrykańska administracji podchodzi coraz mniej chętnie.
– Rząd pracuje nad planem działania odnośnie South African Airways. Dalsze informacje zostaną przekazane w przyszłym tygodniu. Byłoby lepiej, gdyby linia lotnicza została zamknięta – powiedział Tito Mboweni, południowoafrykański minister finansów.
Komisja turystyczna parlamentu w Kapsztadzie oświadczyła, że przewoźnik za wszelką cenę musi latać latać dalej, ponieważ jego upadek miałby niekorzystny wpływ na południowoafrykańską turystykę i gospodarkę, która i tak znajduje się już w stagnacji. Jednocześnie wezwano prezydenta kraju do osobistej interwencji i przywrócenia stabilności finansowej SAA. Wygląda więc na to, że przyszłość South African Airways to kwestia wysoce polityczna. W południowoafrykańskim Parlamencie nie brakuje także głosów przeciwnych.
– Wzywam rząd do przyjęcia twardej polityki względem South African Airways. Jeśli rząd da im więcej pieniędzy, SAA będzie po prostu kontynuować złe praktyki biznesowe, a w niedalekiej przyszłości ponownie znajdzie się w tej samej sytuacji – powiedział Alf Lees, rzecznik prasowy Democratic Alliance, głównej frakcji opozycyjnej w RPA.
Kierownictwo i zarząd South African Airways nie skomentowali dotychczas doniesień o problemach finansowych. Przewoźnik w ciągu ostatnich dwóch lat nie przedstawił także żadnych sprawozdań finansowych.
– SAA musi mierzyć się z agresywną konkrecją na rynku lotniczym oraz cienkimi jak brzytwa marżami. W samej tylko Afryce Południowej działa 50 innych linii lotniczych. Od kilku lat walczymy także z przewoźnikami z Zatoki Perskiej oraz z odradzającymi się liniami afrykańskimi – powiedział w jednym z wywiadów Martin Kingston, członek zarządu South African Airways.
South African Airways rozpoczęły działalność w 1934 r., kiedy rząd przejął prywatne wówczas Union Airways. W 1999 r. RPA sprzedała 20 proc. udziałów w SAA linii Swissair i odkupiła je w 2002 r., po bankructwie szwajcarskiego przewoźnika. Od tamtej pory zapowiadano przekazanie przynajmniej części South African Airways w prywatne ręce, jednak do tej pory tego nie uczyniono.
South African Airways lata obecnie na 38 kierunkach w 26 krajach Afryki, Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Azji i Australii. Flota przewoźnika składa się z 49 airbusów, w tym trzech nowych, niedawno odebranych A350-900, które mają zostać w najbliższych miesiącach wynajęte innym przewoźnikom.
Fot.: Wikimedia Commons, Wikipedia, South African Airways