Szwecja rusza z pakietem pomocowym. Uzyskała zgodę KE

15 kwietnia 2020 13:03
Szwecja jako pierwszy kraj członkowski Unii uzyskała zgodę Komisji Europejskiej na państwowy program pomocowy w wysokości ok. pół miliarda euro. To pierwsze tak duże przedsięwzięcie dla sektora lotniczego i z dużym prawdopodobieństwem - nie ostatnie.
Reklama
- Pandemia koronawirusa wywrze bezprecedensowy wpływ na sektor transportu lotniczego w Europie i na całym świecie. Szwedzki program pomocowy jest w stanie zapewnić spółkom lotniczym tak potrzebną w tych trudnych czasach płynność finansową i nie będzie stawiał ich w uprzywilejowanej pozycji – powiedziała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

Pakiet szwedzki to 455 mln euro gwarancji pożyczkowych dla każdej zarejestrowanej w kraju spółki przewozowej, która ma licencję na osobowy transport lotniczy. Warunki programu spełnia 20 firm - od norwesko-szwedzko-duńskiej linii Scandinavian (SAS) do mniejszych, oferujących loty czarterowe, czy helikopterowe.

W kompetencjach Komisji Europejskiej leży obowiązek nadzoru nad zasadami konkurencji oraz pomocy publicznej w krajach członkowskich, stąd też wymagana zgoda KE względem pomysłu Szwedów. Do tej pory Komisja bardzo restrykcyjnie podchodziła do wszelkich form pomocy państwa dla branży lotniczej.


Program szwedzki bazuje na udzieleniu przewoźnikom wsparcia zwrotnego (choć na warunkach preferencyjnych). O gwarantowaną pożyczkę będzie można wystąpić tylko do końca roku, a środki przewoźnicy muszą zwrócić przed upływem 6 lat. Umorzenie ewentualnego długu linii ma być traktowane jako działanie stosowane w ostateczności. Jeszcze w tym tygodniu Komisja może przedstawić warunki pomocy państwowej dla linii lotniczych we wszystkich krajach członkowskich. Można domniemywać, że będą podobne do tych obowiązujących szwedzkie władze.

- Musimy mieć pewność, że podatnicy skorzystają na tym, że pozyskane od nich środki wesprą linie lotnicze, a spółki, które otrzymają takie wsparcie, będą poddane ścisłej kontroli i rządy ograniczą do minimum to, co mogłoby zaburzyć konkurencję rynkową – podkreśliła Vestager.

Według analizy S&P liczba pasażerów w Europie w I kwartale 2020 roku spadła aż o 70 proc. Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) oszacowało potencjalne tegoroczne straty branży na 113 mld dolarów.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy