Airbus może nabyć kolejne udziały w programie A220

Filip Kubicki - Profil Filip Kubicki
11 lutego 2020 11:30
Airbus finalizuje transakcję nabycia pozostałych 34 proc. udziałów w programie A220, wcześniej zapoczątkowanym przez Bombardiera pod nazwą CSeries.
Reklama

Do zawarcia umowy może dojść w obecnym tygodniu, w którym to obie spółki planują opublikować wyniki finansowe. Kanadyjski producent samolotów od dłuższego czasu próbuje zmniejszyć swój dług o wartości blisko 9 mld dolarów. Bombardier stara się spłacić swoje zadłużenie sprzedając udziały w projekcie współtworzonym z Airbusem oraz w jednym z dwóch głównych oddziałów firmy. Zgodnie z nowymi warunkami Airbus pokryłby 350 mln dolarów strat, które Bombardier zanotował w tym roku.

Airbus posiada obecnie 50,6 proc. udziałów w programie C-Series. Pozostałymi udziałowcami są: Bombardier (33,58 proc.) i Investissement Quebec (16,36 proc.).

Kanadyjska prowincja Quebec nie jest zainteresowana sprzedażą swoich udziałów. W ich interesie leży głównie ochrona lokalnych miejsc pracy i elementów gospodarki uzależnionych od sukcesu programu A220. Warunki na podstawie których Bombardier wyjdzie z rynku lotnictwa cywilnego pozostają niejasne. Airbus oraz Bombardier odmawiają komentowania tych doniesień.

Od kiedy Airbus przejął kontrolę nad programem, liczba zamówień na modele A220 znacząco urosła. Na stan z 31 stycznia, zostało zamówionych łącznie 658 samolotów z tej rodziny.

Fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama