Airbus zapłaci miliardy euro rządom trzech państw

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
03 lutego 2020 08:30
3 komentarze
Airbus zawarł z władzami francuskimi, brytyjskimi i amerykańskimi porozumienia w sprawie odroczenia wszczęcia postępowania karnego w ramach prowadzonego od dłuższego czasu dochodzenia w sprawie zarzutów dotyczących korupcji.
Reklama
Producent będzie musiał wyłożyć w sumie 3,6 mld euro, z czego zapłaci prawie 2,1 mld euro na mocy francuskiego porozumienia z Parquet National Financier oraz dodatkowo 991 mln euro dla władz brytyjskich i 526 mln euro dla władz amerykańskich.

W ramach porozumienia Airbus zgodził się na pełną współpracę z partnerami organów ścigania we wszelkich przyszłych dochodzeniach i postępowaniach sądowych. Jednocześnie dochodzenie w sprawie nadużyć finansowych wciąż pozostaje otwarte i rozważane jest jego rozszerzenie w odniesieniu do osób fizycznych. Odroczenie wszczęcia postępowania karnego - które dotyczy tylko organizacji, a nie osób fizycznych - pozwala na warunkowe zawieszenie ścigania przestępstw gospodarczych na czas określony.

Jeśli Airbus nie będzie przestrzegać warunków umowy, oskarżenie może zostać wznowione. Dochodzenie w sprawie korupcji zostało rozpoczęte w 2016 r. Urzędnicy twierdzą, że dochodzenie koncentrowało się na pięciu zarzutach dotyczących braku zapobiegania łapówkarstwu zarówno w oddziałach Airbusa zajmujących się samolotami komercyjnymi, jak i w oddziałach militarnych, w związku z działalnością na Sri Lance, Malezji, Indonezji, Tajwanie i Ghanie w latach 2011-15.


Z kolei francuscy urzędnicy objęli dochodzeniem działania Airbusa w kilku innych krajach w tym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Chinach, Korei Południowej, Nepalu, Indiach, Tajwanie, Rosji, Arabii Saudyjskiej, Wietnamie, Japonii, Turcji, Meksyku, Tajlandii, Brazylii i Kuwejcie.

W opinii urzędników kara odzwierciedla powagę postępowania, ale także bierze pod uwagę szeroką współpracę Airbusa i jego wysiłki na rzecz wzmocnienia przestrzegania przepisów. Airbus twierdzi, że porozumienia zawarte przez Francję i Wielką Brytanię nie oznaczają przyznania się do odpowiedzialności, a w obu przypadkach pociągają za sobą trzyletnie odroczenie postępowania. Firma stwierdza, że będzie zaangażowana w przestrzeganie warunków odroczonego oskarżenia w tym okresie.

Umowa z francuskim rządem zobowiązuje Airbusa do poddania swojego programu zgodności kontroli ze strony francuskiej agencji antykorupcyjnej AFA. Biorąc pod uwagę ten audyt, nie będzie wymogu stosowania podobnych środków w Wielkiej Brytanii.

Airbus zawarł również trzyletni pakt o odroczeniu z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i nie zostanie nałożony żaden niezależny audyt zgodności. Producent zgodził się także na zawarcie porozumienia o zgodzie z Departamentem Stanu, które reguluje wszelkie cywilne naruszenia międzynarodowych przepisów dotyczących handlu bronią i dzięki któremu Airbus zachowa stanowisko niezależnego urzędnika ds. zgodności z przepisami w zakresie kontroli eksportu.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_cf95f 2020-02-03 23:35   
gość_cf95f - Profil gość_cf95f
oj, taki nieskazitelny i święty Airbus? oh, jak to...
gość_ac9fc 2020-02-03 10:02   
gość_ac9fc - Profil gość_ac9fc
Airbus uniknął procesu karnego. To oznaczało, że groziło Airbusowi wykluczenie go z zamówień w UE i USA. To byłby ogromny cios dla Airbusa i zdecydował się o zawarciu porozumienia. Mimo wszystko kara ta jest zbyt niska do większych zysków jakie osiągnął Airbus.
demar 2020-02-03 09:00   
demar - Profil demar
Cyt.: "pięciu zarzutach dotyczących braku zapobiegania łapówkarstwu".

Czyli jeszcze nikogo nie złapali, jeszcze nic nie udowodnili, ale teoretycznie procedury "zapobiegania łapówkarstwu" były zbyt słabe, więc firma woli zapłacić niż borykać się jeszcze przez kilka lat z biurokracją agencji antykorupcyjnej.
Ciekawe.

Jeżeli faktycznie kogoś złapali to powinni to ogłosić, przynajmniej jeśli chodzi o kraj i orientacyjny rok oraz doprowadzić do sądowego ukarania winnych.
Jakby nie było mówimy o dużej spółce, której akcje są notowane na giełdach.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama