Malaysia Airlines zawiesza odbiór MAX-ów

Marek Stus - Profil Marek Stus
16 stycznia 2020 08:15
10 komentarzy
Malezyjskie linie lotnicze poinformowały, że wstrzymują odbiór zamówionych boeingów 737 MAX. Przewoźnik oczekuje dostawy 25 maszyn tego typu.
Reklama
MAX-y miały trafić do floty Malaysia Airlines jeszcze w tym roku. Linie łącznie zamierzają pozyskać 15 boeingów w wersji MAX 8 i 10 kolejnych w wersji MAX 10. Dostawę pierwszej maszyny pierwotnie zaplanowano na czerwiec br.

- Z uwagi na wstrzymanie produkcji i opóźniony powrót do eksploatacji 737 MAX linie Malaysia Airlines zawiesiły odbiór swoich zamówień - głosi oficjalne oświadczenie przewoźnika przesłane do mediów.

Decyzja malezyjskich linii to kolejny cios dla Boeinga, który od wielu miesięcy boryka się z kryzysem wizerunkowym po uziemieniu wszystkich MAX-ów wskutek dwóch tragicznych katastrof tych maszyn. Amerykańska firma odnotowała w ubiegłym roku najgorsze od 11 lat wyniki w zakresie dostaw nowych samolotów i zebranych zamówień. Boeing został wyprzedzony w tym względzie przez swojego europejskiego konkurenta.


Będące własnością państwa Malaysia Airlines mają z kolei poważne problemy finansowe. Linia od lat stara się wypracować skuteczną strategię rozwoju, ale na razie działania te nie przynoszą zadowalających rezultatów. Władze poszukują cały czas inwestorów, którzy będą w stanie pomóc zrestrukturyzować zadłużonego przewoźnika. Problemy z MAX-ami są więc na rękę liniom, która może wykorzystać trudności Boeinga do renegocjacji wcześniej zawartych z nim umów i dostosowania koszyka zamówień do aktualnej, nie najlepszej sytuacji firmy. Malaysia Airlines nie sprecyzowały bowiem czy i kiedy zamierzają odwiesić dostawy MAX-ów.

Fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
wodzduzybaton 2020-01-16 22:00   
wodzduzybaton - Profil wodzduzybaton
@gość_27578 ma to takie znacznie, że śmiesznie to wygląda w tej sytuacji i tyle.
gość_9fa50 2020-01-16 21:59   
gość_9fa50 - Profil gość_9fa50
gość_27578: w takiej sytuacji, linia lotnicza moze wszystko, Malaysia to jedne z pierwszych ale jedna z wielu innych linii, ktore po sytuacji z MAX po prostu zakoncza wspolprace z Boeingiem
gość_27578 2020-01-16 18:53   
gość_27578 - Profil gość_27578
Jak można zawiesić odbiór MAXów, skoro ich Boeing nikomu nie przekazuje? Oni chyba chcą się wycofać z podpisanego kontraktu, bo nie mają kasy na samoloty. Ale czy w takim kontrakcie nie ma zapisu o możliwości odstąpienia bez żadnych kar w przypadku opóźnień w dostawach? Nie za bardzo rozumiem po co takie komunikaty, czyżby kontrakt tak krzywo był podpisany (tzn jednostronnie na korzyść Boeinga)?

A swoją drogą - @wodzduzybaton - jakie to ma znaczenie - w tej konkretnej sprawie - czy to ta linia, czy inna? I dlaczego w liczbie mnogiej? No i nie zapomniałeś, skoro o tym piszesz.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N