×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Gatwick: Coraz więcej pasażerów na lotach dalekodystansowych


Dzięki wzrostowi liczby lotów długodystansowych, głównie na trasach do Ameryki Południowej, londyńskie lotnisko Gatwick odnotowało delikatny wzrost liczby pasażerów w stosunku rocznym w 2. i 3. kwartale br.


W okresie od początku kwietnia do końca września podróż przez Gatwick odbyło 26,6 mln pasażerów, co stanowi ogółem 0,2 proc. wzrostu rok do roku. Jednocześnie liczba pasażerów na lotach długodystansowych wzrosła o 2,3 proc. W omawianym półroczu Gatwick odnotowało zysk netto w wysokości 137 mln funtów (688 mln złotych), a więc jednocześnie spadek o 1,5 proc. w stosunku rocznym w porównaniu do 139,1 mln funtów w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przychody wzrosły do 541,3 mln funtów - o 5,6 proc. 

Obecnie już co piąty pasażer odlatujący z portu w Gatwick podróżuje na duże odległości, choć do niedawna przez wiele lat lotnisko to było uważane za służące niemal wyłącznie do odbywania lotów krótkodystansowych. Osoby lecące z tego portu wybierały jako cel swoich podróży szczególnie śródziemnomorskie kurorty. Taka zmiana profilu pasażerów została przez władze lotniska uargumentowana otwarciem przez niskokosztową linię Norwegian nowej trasy do Rio de Janeiro, a także zwiększeniem częstotliwości lotów do Buenos Aires, co spowodowało zwiększenie liczby podróżujących do Ameryki Południowej o 101 tys. w omawianym okresie. Nowe trasy długodystansowe oferowane z Gatwick w tym roku obejmowały także Miami, San Francisco, Kuwejt i Szanghaj.


- Podczas gdy wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wydaje się być coraz bardziej prawdopodobne, tym bardziej gdy brać pod uwagę przewagę rządzącej Partii Konserwatywnej w sondażach poprzedzających grudniowe wybory parlamentarne, wszystkie nowe trasy pozwalające na podróżowanie do siedzib kluczowych rynków, takich jak Ameryka Południowa, będą odgrywać ważną rolę w gospodarce kraju i tożsamości narodowej - powiedział Stewart Wingate dyrektor generalny Gatwick. - Chociaż zasmucił nas ostatni kryzys linii Thomas Cook, jesteśmy pewni naszych przyszłych perspektyw i czekamy na wykorzystanie tych slotów przez easyJet i inne linie lotnicze.

O znacznym wpływie bankructwa Thomasa Cooka na brytyjską branżę lotniczą wspomina również krajowy dostawca usług żeglugi powietrznej, NATS, który podał, że spadek natężenia ruchu lotniczego wyniósł 0,5 proc.

Upadek Thomasa Cooka spowodował w ubiegłym miesiącu wyraźny spadek liczby nietransatlantyckich przylotów i odlotów, co wpłynęło na ogólny poziom natężenia ruchu lotniczego. Oczekujemy ożywienia w tym segmencie w nadchodzących miesiącach, gdy inne linie lotnicze zaczną kupować sloty pozostałe na lotniskach po zbankrutowanej linii - powiedzieli przedstawiciele NATS.

fot. mat. prasowegość_3da34 - Profil
gość_3da34
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie