Robot zaparkuje samochód w Gatwick

30 stycznia 2019 10:40
W sierpniu tego roku w londyńskim porcie lotniczym ruszą testy nowatorskiej technologii.
Reklama
Jak czytamy w brytyjskich mediach, podróżni będą mogli zostawić swój pojazd w specjalnie wyznaczonym miejscu, po czym, za pośrednictwem aplikacji, wezwą specjalnego robota, który zaparkuje ich samochód. W czasie, gdy pasażerowie będą już znajdować się w drodze do terminala, zasilana akumulatorem maszyna będzie umieszczała pojazd na pewien rodzaj wózka widłowego, a następnie dostarczała samochód w odpowiednie i bezpieczne miejsce, korzystając przy tym z technologii GPS. Przed parkowaniem roboty będą skanować kształt i rozmiar samochodu, by bezpiecznie dostarczyć go na miejsce parkingowe. Operacja ma nie wymagać kluczyków do auta.


Pomysłodawcy zwracają uwagę przede wszystkim na to, że dzięki temu, że czynność nie będzie wymagała otwierania drzwi w zaparkowanym samochodzie, pojazdy będą mogły być stawiane w mniejszych odległościach od siebie, co pozwoli na pomieszczenie na tej samej przestrzeni trzech razy więcej samochodów niż przy tradycyjnym parkowaniu, co na przestrzeniach wokół lotnisk jest niezwykle ważne.

Ponadto, każda rezerwacja miejsca parkingowego będzie połączona z numerem lotu pasażera, dzięki czemu samochód będzie gotowy do odbioru w tym samym miejscu po powrocie z podróży właściciela.

Próby na Gatwick zostaną przeprowadzone na bazie technologii opracowanej przez francuską firmę Stanley Robotics. Przebudowana zostanie w tym celu część długoterminowego parkingu Terminala Południowego, na którym m. in. usunięte zostaną latarnie. Pozwoli to zrobić ze 170 tradycyjnych miejsc parkingowych aż 270 dostosowanych do pracy robotów. Wymieniona zostanie także nawierzchnia na taką, po której roboty będą mogły się łatwiej poruszać.

Podobna technologia była już testowana na lotniskach w Paryżu, Lyonie i Düsseldorfie.

Zdj.: Gatwick Airport

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy