×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Robot zaparkuje samochód w Gatwick


W sierpniu tego roku w londyńskim porcie lotniczym ruszą testy nowatorskiej technologii.


Jak czytamy w brytyjskich mediach, podróżni będą mogli zostawić swój pojazd w specjalnie wyznaczonym miejscu, po czym, za pośrednictwem aplikacji, wezwą specjalnego robota, który zaparkuje ich samochód. W czasie, gdy pasażerowie będą już znajdować się w drodze do terminala, zasilana akumulatorem maszyna będzie umieszczała pojazd na pewien rodzaj wózka widłowego, a następnie dostarczała samochód w odpowiednie i bezpieczne miejsce, korzystając przy tym z technologii GPS. Przed parkowaniem roboty będą skanować kształt i rozmiar samochodu, by bezpiecznie dostarczyć go na miejsce parkingowe. Operacja ma nie wymagać kluczyków do auta.


Pomysłodawcy zwracają uwagę przede wszystkim na to, że dzięki temu, że czynność nie będzie wymagała otwierania drzwi w zaparkowanym samochodzie, pojazdy będą mogły być stawiane w mniejszych odległościach od siebie, co pozwoli na pomieszczenie na tej samej przestrzeni trzech razy więcej samochodów niż przy tradycyjnym parkowaniu, co na przestrzeniach wokół lotnisk jest niezwykle ważne.

Ponadto, każda rezerwacja miejsca parkingowego będzie połączona z numerem lotu pasażera, dzięki czemu samochód będzie gotowy do odbioru w tym samym miejscu po powrocie z podróży właściciela.

Próby na Gatwick zostaną przeprowadzone na bazie technologii opracowanej przez francuską firmę Stanley Robotics. Przebudowana zostanie w tym celu część długoterminowego parkingu Terminala Południowego, na którym m. in. usunięte zostaną latarnie. Pozwoli to zrobić ze 170 tradycyjnych miejsc parkingowych aż 270 dostosowanych do pracy robotów. Wymieniona zostanie także nawierzchnia na taką, po której roboty będą mogły się łatwiej poruszać. 

Podobna technologia była już testowana na lotniskach w Paryżu, Lyonie i Düsseldorfie.

Zdj.: Gatwick Airportgość_2437e - Profil
gość_2437e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie