Lotnisko Gatwick sprzedane Francuzom z Vinci Airports

31 grudnia 2018 10:30
Francuska spółka Vinci Airports zakupiła od amerykańskiego Global Infrastructure Partners (GIP) i pozostałych udziałowców pakiet kontrolny londyńskiego lotniska Gatwick.
Reklama

W czwartek (27.12) GIP i pozostali udziałowcy ogłosili, że sprzedaży poddano 50,01 proc. udziałów w porcie lotniczym Gatwick. Wartość transakcji określona została na 3,7 mld dolarów amerykańskich. Wiadomo już, że dotychczasowy zespół zarządzający lotniskiem pozostanie na swoich stanowiskach, zaś cały proces sprzedaży ma zakończyć się w drugim kwartale przyszłego roku.

- Patrzymy w przyszłość, która będzie świetlana, i którą będziemy budować razem z Vinci - powiedział Adebayo Ogunlesi, członek zarządu i partner w GIP, określając transakcję jako początek długoterminowego partnerstwa.

Spółka Vinci Airports to prawdziwi specjaliści, którzy zarządzają rozwojem i operacjami w 45 portach lotniczych na świecie. Lotnisko Gatwick będzie największym portem w portfelu przedsiębiorstwa. W oświadczeniu z 27 grudnia Vinci mówiło o tym, że zawarta z GIP transakcja jest strategicznym działaniem, które ma pozwolić firmie na wejście na mający światowe znaczenie rynek poprzez bardzo dobrze prosperujące lotnisko. Vinci widzi możliwość przyszłego rozwoju w następstwie tego zakupu.

- Tworzenie takich synergicznych układów i wymiana cennych doświadczeń są na szczycie naszej piramidy wartości i powiedział Nicolas Notebaert, prezes Vinci Airports. - Cała nasza firmowa sieć będzie teraz czerpać korzyści z naszej pracy w Gatwick i bogatych doświadczeń światowej klasy zespołu zarządzającego i operacyjnego, które zapewniły lotnisku zrównoważony i silny rozwój w wymagających warunkach - dodał Notebaert. - Vinci, jako nowy partner Gatwick będzie wspierać i podsycać wzrost ruchu, wydajność, a także efektywność operacyjną. Wykorzystamy też nasze międzynarodowe doświadczenie w rozwoju komercyjnym, tak aby podnieść poziom satysfakcji pasażerów.

- To partnerstwo będzie skupiać się, na kontynuowaniu ścieżki rozwoju, którą zapoczątkowano już dekadę temu - skomentował transakcję Michael McGhee, partner GIP. - Spodziewamy się, że umowa zostanie sfinalizowana do końca pierwszego półrocza 2019, zaś starsi menadżerowie pozostaną na swoich stanowiskach. Ich zadaniem pozostanie to co do tej pory, czyli dbanie o jak najlepszy serwis dla pasażerów, szczególnie w trudnym okresie wakacji i świąt, co okazało się w ostatnim czasie trudnym zadaniem.

Lotnisko w Gatwick napotkało ostatnio na trudności, które spowodowane były obecnością dronów w jego przestrzeni powietrznej i skutkowały ponad 36-godzinnym zamknięciem portu. W wyniku akcji policji aresztowane zostały dwie osoby, które jednak bardzo zostały zwolnione z powodu braku związku ze sprawą. Lokalne władze i policja spotkały się z falą krytyki, z powodu problemów z zapanowaniem nad incydentem.

Londyńskie lotnisko Gatwick to najbardziej zatłoczony port świata z jedną drogą startową, który w tym roku obsłużył rekordowe 46 mln pasażerów. Pod koniec listopada zarządzający portem informowali też o długofalowych planach rozwoju.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy