Bydgoszcz z własną służbą lotniskowej informacji powietrznej

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
20 października 2019 12:07
4 komentarze
17 października br. lotnisko w Bydgoszczy obsłużyło pierwszy lot samodzielnie, bez angażowania służb Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Reklama

Port Lotniczy Bydgoszcz SA, uzyskał certyfikat i ministerialne wyznaczenie w zakresie zapewniania służb żeglugi powietrznej AFIS i służby meteorologicznej MET, pozwalający na uruchomienie własnej służby informacji powietrznej. Dzięki temu lotnisko zapewni dostępność dla wszystkich pilotów w trybie całodobowym. Służba informacji powietrznej oraz służba MET obsługiwać będą samoloty również w godzinach, w których nie jest sprawowana kontrola ruchu lotniczego przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej.


Utworzenie służb AFIS pozwala na obsługę statków powietrznych przewoźników rejsowych, jak i General Aviaion, również w godzinach, w których służby PAŻP nie są obecne na lotnisku Bydgoszcz – skomentował Tomasz Moraczewski, prezes Zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz SA – Niezależność zwiększy nasze możliwości operacyjne, a także korzystnie wpłynie na dalszy rozwój portu.

Służby AFIS i MET, które od 1 stycznia 2020 funkcjonować będą na podstawie wyznaczenia Ministra Infrastruktury, dzięki możliwości całodobowej pracy, pozwolą zapewnić płynność działań w kontekście rosnącego ruchu lotniczego. Dla porównania można wskazać, że w całym roku 2010 na bydgoskim lotnisku odbyły się 5799 operacje lotnicze, zaś w roku 2018 – 8763 lądowania i starty.

Uruchomienie AFIS w Porcie Lotniczym Bydgoszcz to dobra informacja dla naszej organizacji szkolenia lotniczego. – mówił Tomasz Dunajski, prezes Szkoły Latania Grafprom Aviation. – Zapotrzebowanie na szkolenia dla pilotów z roku na rok rośnie, nasza szkoła w ubiegłym roku wyszkoliła ponad 90 kursantów z 5 krajów, a w 2019 zakładamy 40 proc. więcej liczby przeprowadzonych szkoleń. Szerszy zakres godzinowy pracy lotniska pozwoli na dalszy rozwój naszych usług wśród adeptów lotnictwa w całej Europie.


AFIS to rodzaj służby informacji powietrznej, która zapewnia informacje o zmianach stanu lotniska i jego urządzeń wraz z informacją o stanie pola naziemnego ruchu lotniczego, gdy są one pokryte śniegiem, lodem lub znaczną warstwą wody, warunkach pogodowych, niebezpieczeństwa kolizji statków powietrznych. Służba AFIS pracuje na częstotliwości 131,005 MHz z użyciem znaku wywoławczego (call sign) Bydgoszcz Informacja/Bydgoszcz Information.

fot. mat. prasowe
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_5279e 2019-10-21 22:19   
gość_5279e - Profil gość_5279e
Generalnie fajna sprawa. Pamiętam jak na początku funkcjonowania lotniska w Lublinie doszło do sytuacji, że pracownik PAŻP poszedł do domu, więc samolot który miał tam wylądować nie miał wyboru i musiał się skierować do Warszawy. Zatem gdyby Lublin miał coś takiego jak Bydgoszcz, to nie byłoby tego przekierowania.
ArCo 2019-10-21 20:31   
ArCo - Profil ArCo
Bydgoskie lotnisko nie tylko służy lotom ćwiczeniowym takim liniom jak LOT, czy Enter Air (w ostatnią sobotę coś takiego ciągle startowało i lądowało, chyba lotowski dreamliner), lecz także jest miejscem gdzie ma siedzibę szkoła latania. Widać na tym lotnisku też sporo małych maszyn, które często startują i lądują. Teraz już wiem, że to loty szkoleniowe. Do tego szkoła latania dobrze zagospodarowała puste hangary na terenie lotniska, pozostawione jakiś czas temu przez wojsko. Super, coś przynajmniej dzieje się na bydgoskim lotnisku.
gość_698fc 2019-10-21 16:22   
gość_698fc - Profil gość_698fc
Szkoła latania na bydgoskim lotnisku planuje w przyszłości posiadać symulatory dużych pasażerskich maszyn. Trzymam kciuki, bo ta szkoła świetnie ostatnio się rozwija. Coraz więcej pilotów będzie pochodzić z Bydgoszczy.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama