Umowa na rozbudowę terminala w Gdańsku podpisana

17 października 2019 08:30
2 komentarze
We wtorek (15.10) podpisano umowę między gdańskim lotniskiem a firmą DORACO, która wybuduje przedłużenie terminalu T2. Prace potrwają ok. 26 miesięcy. 1-2 miesiące zajmą odbiory techniczne i uzyskanie pozwoleń na użytkowanie. Pasażerowie skorzystają z nowej części pod koniec 2021 r.
Reklama
- Po wybudowaniu pirsu Port Lotniczy Gdańsk zyska prawie 16 tys. m kw. nowej powierzchni, dzięki której pasażerowie będą mogli podróżować w jeszcze bardziej komfortowych warunkach - powiedział Tomasz Kloskowski, prezes lotniska im. Lecha Wałęsy.

DORACO zostało wybrane w drugim przetargu, jako oferent, który zaproponował najniższą cenę za budowę - ponad 255,2 mln zł. Był to drugi ogłoszony konkurs, który został rozstrzygnięty w sierpniu br. Pierwszy, z maja br., został unieważniony, ponieważ założony budżet był poniżej ofert. Także sierpniowe wnioski nie mieściły się w kwocie, którą na rozbudowę chciał przeznaczyć port (było to 200 mln zł). Dodatkowo pojawiło się zażalenie w kwestii wyboru zwycięzcy. Hochtief, który znalazł się na drugim miejscu, chciał podważyć skuteczność złożenia oferty przez DORACO. Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła jednak protest we wrześniu br., co otworzyło drogę do podpisania umowy z wykonawcą.


Rozbudowany pirs będzie służył przede wszystkim dla pasażerów lecących do kierunków znajdujących się poza strefą Schengen. Dotąd korzystają oni ze starego terminalu T1. Projekt nowego obiektu został pomyślany dodatkowo w taki sposób, aby możliwe stało się dostosowywanie jego wnętrza do bieżących potrzeb, dzięki czemu także podróżni rejsów w ramach Schengen będą jego użytkownikami. Na parterze dobudowanej części terminalu będą obsługiwane przyloty, a na piętrze odloty. Znajdą się tam też 2 wyjścia autobusowe. Ponadto zaprojektowano 4 zewnętrzne klatki schodowe, umożliwiające dostęp do rękawów pasażerskich.

Powiększona zostanie strefa kontroli bezpieczeństwa (liczba linii zwiększy się z 11 do 18). Więcej będzie okienek sprawdzenia paszportów (na odlotach - z 6 do 10, na przylotach z 8 do 12). Liczba taśm bagażowych zwiększy się z 5 do 9, rozszerzy się także to co niewidoczne dla podróżnego - a zatem bagażownia przylotowa. Dodatkowo wykonawca, w ramach inwestycji przebuduje system wewnętrznych dróg lotniskowych i zbuduje nowy plac manewrowy dla autobusów lotniskowych.

DORACO realizował już klika inwestycji dla gdańskiego lotniska. Jedną z pierwszych była budowa nowego terminalu (T1) w latach 1996-1997, a potem także terminalu T2. Firma była także jednym z oferentów w konkursie na realizację pierwszego budynku z kompleksu Airport City Gdańsk. Jednak zwycięzcą tego przetargu okazał się tym razem Hochtief.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

gość_6e5ab 2019-10-17 14:38   
gość_6e5ab - Profil gość_6e5ab
Wyglada jak szklarnia z czasow PRL.
gość_6b928 2019-10-17 11:32   
gość_6b928 - Profil gość_6b928
A w KRK o nowym terminalu ni widu ni słychu...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy