×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Tylko 3 chętnych do rozbudowy pirsu zachodniego lotniska w Gdańsku


Dziś (6.08) port lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku opublikował informacje z otwarcia kopert z ofertami na rozbudowę pirsu zachodniego w drugim terminalu pasażerskim.


Rozbudowa infrastruktury gdańskiego portu lotniczego była zaplanowana już wiele miesięcy temu. Pierwszy przetarg odbył się w pierwszej połowie roku jednak z uwagi na zbyt wygórowane ceny oferowane przez firmy budowlane został unieważniony. Najniższa propozycja złożona w unieważnionym w  maju br. przetargu była ok. 30 proc. wyższa od  budżetu przewidzianego na inwestycję, który wynosił 177 mln zł.  


W celu uniknięcia podobnych kłopotów przy obecnym konkursie władze lotniska przed jego ogłoszeniem przeprowadziły ponad miesięczny dialog techniczny z czterema podmiotami (NDI, Doraco, Hochtief i Budimex), które wyraziły chęć rozbudowy terminalu. Dodatkowo maksymalny okres zrealizowania projektu w nowym przetargu został wydłużony do 26 miesięcy.   

Przetarg o nazwie: "Doprojektowanie (w zakresie projektu wykonawczego) i budowa: Budynek pirsu zachodniego wraz z infrastrukturą oraz zmianami aranżacyjnymi w drugim terminalu pasażerskim w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku" został ogłoszony 25 czerwca br. W pierwotnym założeniu termin składania ofert został określony na godz. 10:00 w dniu 25 lipca br. Jednak na trzy dni przed tą datą port lotniczy wydłużył termin o 12 dni, czyli do dziś.

Z informacji o otwarciu kopert wynika, że do przetargu tym razem stanęły tylko trzy firmy:
  1. Korporacja Budowlana Doraco sp. z o.o. należąca do Hass Holding z siedzibą na Cyprze;
  2. Hochtief Polska S.A.; 
  3. Budimex S.A.


Najtańszą ofertę w wysokości niespełna 314 mln zł brutto złożyło Doraco. Dwa pozostałe podmioty tj. Budimex i Hochtief zaproponowały cenę brutto w wysokości ponad 323 mln zł.  Jedynym kryterium oceny oferty była cena brutto, a więc wybranie wykonawcy spośród oferentów powinno być czystą formalnością, gdyby nie fakt, że wszystkie propozycje przekraczają budżet zaplanowany przez port. Władze lotniska chcą na tę inwestycję przeznaczyć 200 mln zł netto, a więc o ponad 55 mln zł mniej niż cena netto zaproponowana przez Doraco. 

Dzięki rozbudowie terminalu T2 o pirs zachodni port lotniczy w Gdańsku chce zwiększyć swoją powierzchnię użytkową o 16 tys. m kw. Mają zostać powiększone strefa centralnej kontroli bezpieczeństwa i kontroli paszportowej, hala odbioru bagażu oraz strefa non-Schengen. gość_43197 - Profil
gość_43197
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie