Airbus: Nowa linia montażowa A320 w Hamburgu

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
07 października 2019 09:30
Airbus otworzył w Hamburgu nową linię montażową przeznaczoną do składania samolotów wąskokadłubowych z rodziny A320.
Reklama

Nowy system, zaprojektowany specjalnie do obsługi długich części samolotów typu 321LR, zawiera 20 robotów, nową koncepcję logistyczną, laserowe urządzenia automatycznego pozycjonowania oraz cyfrowy program gromadzenia danych. Urządzenia te mają podnieść jakość i wydajność, a jednocześnie usprawnić cyfryzację produkcji Airbusa.

- Przyjmując najnowocześniejsze technologie i procesy, Airbus ustanawia nowe standardy w produkcji swoich samolotów. Nowa linia montażowa konstrukcji kadłuba wzmacnia rozwój rodziny A320. Zwiększenie stopnia automatyzacji i zastosowania robotyki pozwala nam wdrażać szybsze i bardziej wydajne procesy produkcyjne, jednocześnie koncentrując się na jakości. - powiedział Michael Schoellhorn, dyrektor operacyjny Airbusa. - W związku z ogromnym sukcesem rodziny A320 i liczbie zamówień podejmujemy niezbędne kroki w celu doprowadzenia naszego systemu produkcji do poziomu doskonałości porównywalnego z poziomem naszych produktów i zaspokojenia potrzeb naszych klientów. - dodał.


Do pierwszego montażu segmentów kadłuba Airbus używa lekkiego, zautomatyzowanego systemu modułowego o nazwie „Flextrack”, składającego się z ośmiu robotów, które wiercą i frezują od 1100 do 2400 otworów. W następnym etapie produkcji 12 robotów, o siedmiu osiach wierci, frezuje, uszczelnia i zakłada 3000 nitów, aby zmontować środkową i tylną część kadłuba. Oprócz korzystania z robotów Airbus stosuje nowe metody i technologie w logistyce materiałów i części w celu optymalizacji produkcji, poprawy ergonomii i skrócenia czasu realizacji montażu.

W zakładzie w Hamburgu montowane są segmenty i jest wykańczany cały kadłub samolotu. Podzespoły zostają wyposażone w systemy elektryczne i mechaniczne po czym są wysyłane do finalnych linii montażowych we Francji, Niemczech, Chinach i Stanach Zjednoczonych.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama