Szefowie KLM-u ostrożnie o CPK i dalszym rozwoju w Polsce

8 października 2019 09:00
8 komentarzy
Centralny Port Komunikacyjny bez wątpienia budzi w Europie coraz większe zainteresowanie. Pytaliśmy co o tym pomyśle sądzą przedstawiciele KLM, wszak to m.in. dla ich hubu w Amsterdamie może urosnąć duży konkurent. Ponadto, lotnisko Schiphol boryka się z podobnymi problemami, co Warszawa.
Reklama

Amsterdam nie boi się CPK

Przy okazji czerwcowych wydarzeń w Amsterdamie inaugurujących obchody 100. rocznicy powstania KLM pytaliśmy Pietera Elbersa, dyrektora naczelnego przewoźnika, co sądzi o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego w Polsce i o kwestie administracyjnego rozdzielenia ruchu na lotnisku w Amsterdamie. Oba zagadnienia w znaczącym stopniu się ze sobą wiążą. Dopóki nie powstanie bowiem CPK, trzeba myśleć o tym jak rozładować ruch na coraz bardziej zapchanym Lotnisku Chopina. Władze centralne najchętniej przeniosłyby operacje czarterowe i niskokosztowe do Radomia, gdzie niemal od podstaw budowany jest nowy port o dość ambitnych założeniach.

Już w czerwcu, Elbers tłumaczył, że lotnisko Amsterdam-Schiphol ma wspaniałe warunki i w zasadzie mogłoby działać w każdych warunkach. W dużym jednak stopniu o ograniczeniach decydują kwestie środowiskowe i polityczne. Pomysł przeniesienia części operacji do Lelystad miał pozwolić na uwolnienie slotów, dzięki którym główny holenderski port mógłby rozwijać się w oparciu o połączenia przesiadkowe i międzykontynentalne. Na ówczesnym etapie sprawa rozgrywała się na szczeblach państwowych i unijnych. W końcu - pod koniec września br. - państwa członkowskie dały zielone światło na administracyjny podział ruchu.


Elbers pytany o polskie plany budowy hubu przesiadkowego dla tej części Europy, stwierdził w kilku słowach, że nie obawia się znaczącej konkurencji, a posiadanie dużego portu lotniczego ważne jest dla rozwoju ekonomii i gospodarki kraju. W podobny tonie, chociaż bardziej entuzjastycznie, wypowiedział się także Frantisek Silinig, dyrektor sprzedaży grupy Air France-KLM w Polsce:

- Myślę, że projekt nowego lotniska może być dobrą alternatywą dla głównych portów w Europie Zachodniej. Co więcej, może być dodatkową szansą dla nowych przewoźników, planujących wejście na rozwijający się rynek Polski i Europy Środkowej. W pewnym sensie, z wybudowania tego węzła komunikacyjne skorzysta narodowy przewoźnik LOT, ponieważ może to pozwolić mu na dalszy rozwój, a zwłaszcza otwarcie nowych tras dalekiego zasięgu. Sądzę, że mimo powstania nowej alternatywy dla wielkich europejskich lotnisk, rola dotychczasowych wielkich europejskich hubów - a wśród nich Paryża i Amsterdamu - nadal pozostanie kluczowa w biznesie lotniczym w tej części świata.

Rozwój istniejących połączeń

KLM póki co nie planuje nowych tras do Polski. Jest jednak zadowolony z istniejących tras - w tym z Gdańska i Wrocławia. Doskonale rozwija się także połączenie do Krakowa.

- Myślę, że dobrze zidentyfikowaliśmy popyt na podróże do Amsterdamu z Gdańska i Wrocławia. Ponadto, widzimy, że popyt z tego obszaru porywa się z rozległą siatką lotów oferowanych przez KLM i Air France wspólnie z partnerami. Wszystkie nowe loty z portów regionalnych w Polsce rozwijają się dobrze, a współczynnik wypełnienia samolotów jest bardzo wysoki. Nieustannie je monitorujemy. Naszą ofertę zwiększamy na dwa sposoby: zastępując mniejsze samolotowy większymi maszynami lub poprzez dodawanie kolejnych rotacji w ciągu dnia, tak aby nasi pasażerowie mieli do dyspozycji więcej miejsc i rejsy o różnych porach - wyjaśnia Siling.


W ciągu czterech lat KLM uruchomił do polski trzy nowe trasy, a globalna liczna lotów do Polski urosła do 70 tygodniowo. Stanowi to wzrost aż o 133 proc. Z Krakowa dostępne jest do 4 rejsów dziennie, z Gdańska i Warszawy - trzy loty i z Wrocławia - jeden.

W Polsce od 1956 r.

KLM był pierwszą zachodnioeuropejską linią lotniczą, jaka po II wojnie światowej wylądowała w Warszawie. Inauguracyjny rejs odbył się 24 października 1956 r. Obsługiwał go śmigłowy samolot Douglas DC-4, który mógł pomieścić na pokładzie 44 osoby. W pierwszym locie przyleciało 6 pasażerów. Było to nie lada wydarzenie i jedna z oznak tzw. odwilży. Rejsy między stolicami Polski i Królestwa Holandii wykonywane były dwa razy w tygodniu.

Od powojnia nasz kraj dla holenderskiego przewoźnika był jednym z kluczowych rynków. Dość dodać, że w latach '50 Warszawa znalazła się wśród nowych kierunków w siatce. Innymi były wielkie metropolie na całym świecie (m.in. Tokio, Bangkok, Rio de Janeiro, Johannesburg, Nowy Jork czy Sydney).

fot. Mirosław Pachowicz

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_823d5 2019-10-10 11:05   
gość_823d5 - Profil gość_823d5
Uwaga na posiłki w KLM!!!

KLM is notifying passengers that they may have consumed food which may have been infected with the bacteria. The apparent culprit is a breakfast meat supplier specifically for business class. The listeria issue is widespread enough that KLM has also set up a page with the alert on their website.
gość_cd044 2019-10-10 07:18   
gość_cd044 - Profil gość_cd044
@gość_bb609

Het was in het Nederlands geschreven! WELKOM niet WELCOME ;-) Dus "welkom IN"...
gość_ec29c 2019-10-09 11:13   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
@ortler

Przestań czerpać wiadomości o CPK z TVP. Wiecie jak powstał mit o konkurencji CPK vs. BER? Otóż w wiadomościach TVP w ten sposób przedstawił to pan Szewczak, w szczególności nie znający się na lotnictwie. Z Wiadomości TVP swoją wiedzę o CPK czerpie też pan Trzaskowski i dlatego stwierdził, że nie wydaje mu się, żeby CPK miał szansę z Berlinem.

Tak będzie minimalna konkurencja pomiędzy CPK, a BER np. o mieszkańców Wielkopolski. Ale BER nie będzie HUBEM!!!

Ale gdyby to nieszczęście dla Polski i LOT-u i bezsensowny projekt powstał, to byłby bezpośrednią konkurencją dla HUBÓW, czy FRA, MUC, AMS, CDG, SVO, IST, CPH, czy DXB. I to właśnie konieczność konkurowania ze wszystkimi dużymi jest jedną z przyczyn, dla której ten projekt jest po prostu szkodliwy. Na ten temat, jako pierwszy pisał pan Marek Serafin.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy