Amerykanie wyleasingują samoloty z załogą w Europie

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
12 września 2019 08:21
1 komentarz
Urzędnicy w Stanach Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Norwegii i Islandii podpisali umowę, która wyrównuje i reguluje warunki konkurencji dla amerykańskich przewoźników świadczących usługę leasingu samolotów wraz z załogą dla europejskich linii.
Reklama

Umowa ta oznacza koniec długotrwałych zmartwień dla amerykańskich przewoźników, którym przywrócono możliwość uczestnictwa na uczciwych warunkach na europejskim rynku wet-leasingu. Ta forma wynajmu samolotów zwana też ACMI (ang. aircraft, crew, maintenance and insurance, pl. samolot, załoga, utrzymanie, ubezpieczenie) polega na tym, że leasingodawca przekazuje do użytku leasingobiorcy samolot wraz z kompletną załogą.

Utrzymanie i ubezpieczenie również spoczywa na barkach leasingodawcy, zaś wynajmowany samolot jest objęty jego certyfikatem AOC. Wet-leasing jest zauważalnie bardziej kosztowny od standardowego dry-leasingu, w którym linie lotnicze płacą jedynie za samolot.

Rozporządzenia Wspólnoty Europejskiej (WE), które są również uznawane przez Norwegię i Islandię od lat poważnie ograniczały możliwości przewoźników amerykańskich w zakresie wynajmu ACMI na rzecz europejskich linii. Co więcej przewoźnicy ze starego kontynentu nie napotykali podobnych ograniczeń w stosunku do linii amerykańskich i świadczyli im usługi wet-leasingu.

Amerykański Departament Transportu wraz z innymi agencjami rządowymi Stanów Zjednoczonych, podjął szereg kroków w celu rozwiązania problemu, a podpisanie umowy stanowi udaną kulminację tych wysiłków. Porozumienie znosi ograniczenia nałożone na przewoźników amerykańskich na mocy rozporządzeń WE. Amerykańscy przewoźnicy będą teraz mogli uczciwie konkurować na rynku, szerzej oferując swoje usługi na rynkach światowych, zyskując cenną szansę skorzystania z nowych możliwości handlowych.

Wejście amerykańskich graczy na rynek europejski powinno zwiększyć podaż wynajmów ACMI oraz doprowadzić do zmniejszenia stawek europejskich linii. W sytuacjach kryzysowych takich jak np. uziemienie boeingów 737 MAX, przez które przewoźnicy musieli podnajmować samoloty - leasing ACMI ze źródła w Stanach Zjednoczonych mógłby być interesującą alternatywą, pod warunkiem zachowania atrakcyjnych stawek.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_a97c6 2019-09-12 18:33   
gość_a97c6 - Profil gość_a97c6
A czy inna umowa nie traktujaca dwóch stron tak samo zostanie zniesiona? Zdaje się, że zgodnie z umową o otwartym niebie każda linia europejska i amerykańska może latać na dowolnej trasie przez Atlantyk, ale amerykańska może też latać wewnątrz Europy.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama