Uziemienie boeingów B737 MAX katastrofą dla ubezpieczycieli

4 września 2019 09:30
5 komentarzy
Problem boeingów B737 MAX nie dotyczy tylko amerykańskiego producenta tych samolotów i jego klientów (linii lotniczych i firm leasingowych), ale uderza także poważnie w sektor ubezpieczeniowy.
Reklama
- Kryzys związany z boeingami 737 MAX, po dwóch wypadkach, w wyniku których zginęło 346 osób, będzie prawdopodobnie największą katastrofą w historii sektora ubezpieczeń lotniczych. - powiedział we wtorek (3.09) Marc-Philippe Juilliard, szef agencji ratingowej S&P Global Ratings.

Jak donosi Le Journal de l'Aviation, Julliard wyjaśniał podczas konferencji prasowej, że problem MAX-ów będzie miał poważne konsekwencje dla zaangażowanych ubezpieczycieli i ich reasekuratorów, ponieważ oprócz wypadków kwota odszkodowania związana z unieruchomieniem maszyn będzie tym większa, im dłuższy jest okres ich uziemienia. Szef S&P Ratings podkreślił, że jest zbyt wcześnie na oszacowanie kosztów tych wydarzeń dla ubezpieczycieli i ich reasekuratorów, którzy odgrywają znaczącą rolę w branży lotniczej.


- Będziemy mogli oszacować straty, gdy tylko samoloty B737 MAX zaczną wracać do operacji lotniczych w różnych częściach świata, ale nie ma wątpliwości, że będą to znaczące koszty dla branży ubezpieczeniowej. - powiedział Juilliard. Problem Boeinga ciągle nie został rozwiązany, bo jego sztandarowy produkt, jakim jest samolot B737 MAX nie ma pozwolenia na wykonywanie lotów już od prawie sześciu miesięcy, co jest wynikiem dwóch tragicznych wypadków w październiku 2018 r. (Lion Air, Indonezja, 189 ofiar) i w marcu br. (Ethiopian Airlines, Etiopia, 157 ofiar).

United Airlines niedawno odwołały wszystkie zaplanowane loty swoich 14 samolotów B737 MAX aż do 19 grudnia br. Z kolei pod koniec sierpnia br. Avia Capital Services, spółka należąca do państwowego rosyjskiego koncernu Rostec, która zamówiła 35 MAX-ów, złożyła pozew przeciwko Boeingowi o odszkodowanie w wysokości 225 mln dolarów.

Pod koniec lipca amerykański producent samolotów ogłosił rekordową stratę w wysokości 2,94 mld dolarów w drugim kwartale 2019 r., będącą następstwem kłopotów z MAX-ami. Według najnowszych szacunków Boeing stracił z powodu uziemienia MAX-ów już ok. 8 mld dolarów, a kwota ta nie obejmuje odszkodowań dla rodzin ofiar i kosztów postępowań sądowych. Same odszkodowania dla linii lotniczych, za odwołane loty i konieczność zapewnienia zastępstwa dla brakujących maszyn, mają wynieść ok. 5,6 mld dolarów.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_0ccdd 2019-09-04 17:27   
gość_0ccdd - Profil gość_0ccdd
Powtórzę to co wielu już wie - wady konstrukcyjnej tego amerykańskiego bubla nie da się naprawić żadnym nawet najlepszym oprogramowaniem - krzyżyk na drogę tym kamikadze, którzy odważą się kiedykolwiek tym złomem polecieć...... :(
gość_0ec52 2019-09-04 14:15   
gość_0ec52 - Profil gość_0ec52
@gość_72a60 ekonomicznie moze i tak; ale boeing jest 'za duży by upaść' i w ogromnym stopniu wpierany przez władze federalne i stanowe...

@arahja wielkość firmy tylko spowalnia naprawianie/tworzenie oprogramowania; na pewno nie mieli dość czasu na tworzenie systemu od nowa, zwłaszcza, że wcześniej pozbyli się własnych specjalistów i outsorcowali te prace do indii...

Z dotychczasowych wycieków wynika, że można by to szybko naprawić blokując działanie MCAS: samolot byłby wystarczająco bezpieczny do użytkownia, poprawka jedynie programowa; ale wymagałby pełnego przeszkolenia pilotów - głównym punktem marketingu 737Min był brak potrzeby szkolenia/certfikacji załogi.

Pełna poprawa bezpieczeństwa wydaje się niemożliwa programowo, gdyż alternatywne czujniki są podłączone do fizycznie oddzielonych komputerów pokładowych (jeden czujnik na komputer) przy czym normalnie tylko jeden z komputerów ma pracować w czasie lotu (airbus używa w podobnych celach zawsze 3 czujników, minimum dwa muszą dawać te same wskazania); a samolot jest konstrukcyjnie niestabilny w pewnych warunkach, więc właściwie bez czegoś w rodzaju MCAS nie powinien byc dopuszczony do eksploatacji w lotnictwie cywilnym.
gość_72a60 2019-09-04 11:23   
gość_72a60 - Profil gość_72a60
@arahja wydaje się że masz racje... Ja jednak jezcze dodam, że MAX-y mogą doprowadzić nawet do upadku Boeinga albo do krawędzi....
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy