Uziemienie maxów: Rosyjska firma leasingowa pozywa Boeinga

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
29 sierpnia 2019 08:21
1 komentarz
Avia Capital Services, spółka zależna rosyjskiego państwowego koncernu Rostec, która posiada zamówionych 35 boeingów 737 MAX złożyła pozew sądowy w Stanach Zjednoczonych, domagając się ponad 225 milionów dolarów - donosi "Financial Times".
Reklama

Kwota ta obejmuje zwrot kaucji w wysokości 35 milionów dolarów za samoloty, a także odsetki, odszkodowania za szkody i odszkodowania o charakterze karnym. Przedsiębiorstwo chce jednocześnie anulacji zamówienia na maxy.

Mniej niż miesiąc temu, Dennis Muilenburg, dyrektor generalny Boeinga podziękował liniom lotniczym za ich zrozumienie podczas kryzysu maxów, stwierdzając, że nie było anulowania żadnych zamówień. Teraz sytuacja się zmienia, a przewoźnicy mają dość wielomiesięcznego oczekiwania na wznowienie lotów i otrzymanie zamówionych samolotów w bliżej nieznanym czasie.


Boeing został także pozwany przez rodziny ofiar zmarłych w katastrofach rejsu Lion Air JT610 oraz Ethiopian Airlines ET302, a także przez pilotów latających na 737 MAX. Dodatkowo po powrocie samolotów do służby i oszacowaniu wszystkich kosztów ich uziemienia liczonych w setkach milionów dolarów, przewoźnicy z całego świata będą występować o odszkodowania.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

gość_c0036 2019-08-31 15:10   
gość_c0036 - Profil gość_c0036
Avia ma racje! LOT powinien zrobić to samo skoro przez Boeinga stracił $200mln oraz ma wiele milionowe koszty leasingu zapasowe samolotów. Boeing 737 MAX 8 może już nigdy nie poleci, nigdzie.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama