Kolejny krok do likwidacji wiz do USA. Trump nominuje Polskę do programu Visa Waiver

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
27 sierpnia 2019 15:55
26 komentarzy
Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump ma ogłosić podczas pobytu w Warszawie nominację Polski do programu ruchu bezwizowego w USA - donosi "Wirtualna Polska" powołując się na amerykańskie źródła dyplomatyczne.
Reklama

Jak wcześniej informowaliśmy, Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, potwierdziła w rozmowie z tygodnikiem "Do Rzeczy", że w 2020 r. Polska wejdzie do programu Visa Waiver, co pozwoli Polakom podróżować za ocean bez wcześniejszego ubiegania się o wizę.

Podczas podróży Trumpa do Polski od 31 sierpnia do 2 września br., amerykański prezydent ma potwierdzić zamiar nominacji, albo zadeklarować nominację Polski do przystąpienia do ruchu bezwizowego z USA. Oznacza to, że osiągnięty zostanie poziom odmów dla wiz turystyczno-biznesowych poniżej 3 proc. wszystkich wniosków w okresie jednego roku fiskalnego, który w USA skończy się we wrześniu.


Według źródeł "Wirtualnej Polski" w tej chwili napływają jeszcze ostateczne dane, ale nie doszło do przekroczenia wspomnianego progu, choć różnica nie jest znacząca. Po uzyskaniu nominacji zniesienie wiz musi zostać jeszcze zatwierdzone przez amerykański Kongres. Procedury mają zająć kilka miesięcy, zatem w 2020 r. Polacy mogliby latać do Stanów bez wiz.

Uregulowanie kwestii wizowych pomoże Trumpowi zdobyć głosy amerykańskiej Polonii w kampanii prezydenckiej w 2020 roku. Prezydent już w przeszłości obiecywał, że Polska dołączy do programu Visa Waiver za jego kadencji.

Warto przypomnieć, że zakwalifikowanie się przez Polskę do programu ruchu bezwizowego Visa Waiver nie będzie oznaczać darmowego ani pewnego wstępu na terytorium Stanów Zjednoczonych. Po przylocie na lotnisko w USA nadal podlegamy kontroli ze strony amerykańskiego urzędu imigracyjnego. Dodatkowo przed wyjazdem będzie trzeba wystąpić o tzw. autoryzację ESTA, która jest wydawana odpłatnie i ma dwuletnią ważność.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_e2711 2019-08-29 17:19   
gość_e2711 - Profil gość_e2711
Bez przesady. Przecież większość z nas odwiedzających ten serwis nie chce tam jechać żeby się osiedlać. Ba! Wiemy, że są lepsze kraje do życia jak USA. Dla mnie wejście Polski do VWP (jeśli w ogóle to się stanie) to możliwość swobodnego podróżowania do oraz przez (przesiadki) USA. Olbrzymie możliwości zwiedzania! :)
gość_3fb9b 2019-08-29 17:10   
gość_3fb9b - Profil gość_3fb9b
gość_6a0d0: Ale nie zapominaj o turystyce. Wielu pewnie chciałoby zobaczyć USA, a przy wizie kosztującej 410 USD i niepewności czy będzie pozytywna decyzja to dosyć trudno o to.
gość_6a0d0 2019-08-29 15:29   
gość_6a0d0 - Profil gość_6a0d0
Czym się tu podniecać? Możemy swobodnie podróżować, osiedlać się i pracować w całej UE ale to źle, bo Zachód to diabeł. Znoszą wizy do USA - czyli mamy przywilej polecieć za ciężką kasę do USA i tam wydać ciężko zarobioną kasę - i to ma być news odf the day ? Chyba dla Goralenbvolku z Podhala i Wolkaów z Popapracia
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama