Wizy elektroniczne do Petersburga

22 października 2019 10:30
9 komentarzy
Od 1 października br. turyści z 53 krajów, w tym Polski, mogą starać się o darmowe wizy elektroniczne do Petersburga i obwodu leningradzkiego. Aplikacja jest prosta, ale trzeba się liczyć z obostrzeniami.
Reklama
Proces otrzymania dokumentu nie wymaga wychodzenia z domu. Trzeba jedynie zalogować się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji. Tam wypełnia się specjalny wniosek i załącza zdjęcie w formie pliku cyfrowego. Żaden inny dokument nie jest potrzebny. Decyzję wizową otrzymuje się w ciągu maksymalnie 4 dni od daty złożenia aplikacji. Przychodzi ona drogą elektroniczną, na podany podczas rejestracji adres mailowy. Dokument należy wydrukować lub zapisać na swoim smarfonie. Trzeba go będzie okazać podczas przekraczania granicy.

Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych podobnych rozwiązań, istnieje nieco ograniczeń. Przede wszystkim wiza ważna jest przez 30 dni, ale upoważnia do pobytu na terenie obwodu leningradzkiego do 8 dób. Należy o nią wystąpić nie wcześniej niż 20 i nie później niż 4 dni kalendarzowe od daty planowanego przyjazdu. Wymagane jest także posiadanie polisy ubezpieczeniowej na cały pobyt. Paszport musi być ważny przez minimum 6 miesięcy od daty złożenia wniosku. W przypadku korzystania z dokumentu elektronicznego granicę przekroczyć można wyłącznie w określonych punktach w Petersburgu lub na terenie obwodu leningradzkiego (nie objęte są punkty kolejowe). Lista wygląda następująco:
  • lotnicze przejście graniczne „Sankt Petersburg (Pułkowo)”;
  • morskie przejścia graniczne: „Wysock”, „Wielki Port Sankt Petersburg (część Dworzec Morski)”, „Port Pasażerski Sankt Petersburg”;
  • drogowe przejścia graniczne: „Iwangorod”, „Trofianowka”, „Brusnicznoje”, „Swietogorsk”;
  • piesze przejście graniczne „Iwangorod”.

Władze rosyjskie liczą, że wprowadzenie tego rozwiązani pomoże rozruszać turystykę indywidualną w jednym z najpiękniejszych i najciekawszych miast w kraju. Już w pierwszy weekend obowiązywania ułatwienia skorzystało z niego 684 cudzoziemców, z czego 31 turystów z Polski. Najwięcej było jednak obywateli Estonii (286 osób). Dotychczas na udogodnienia przy podróżowaniu do Petersburga mogli liczyć jedynie członkowie zorganizowanych grup turystycznych przybywający do tutejszego portu na promach lub statkach turystycznych. Mogą oni przebywać w mieście bez wiz do 72 godzin, pod warunkiem że nocują na statku lub kwaterowani są w miejscu wskazanym przez organizatora wycieczki.

Bardzo podobne rozwiązania Federacja Rosyjska wprowadziła także w przypadku podróży do Kaliningradu i obwodu kaliningradzkiego. Obowiązują one od 1 lipca br.

fot. Paweesit (flickr.com, CC)

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_bb0b1 2019-10-24 15:45   
gość_bb0b1 - Profil gość_bb0b1
A w czym problem, żeby najpierw kupić bilet lotniczy a potem dopiero wyrobić wizę - masa ludzi tak robi w przypadku innych krajów przecież.
gość_1573c 2019-10-24 02:29   
gość_1573c - Profil gość_1573c
gość_72dfa kolejny "znafca" i pisze bzdury bez pojecia na temat.
gość_45753 2019-10-23 23:37   
gość_45753 - Profil gość_45753
@gość_72dfa, e-visa jest bezpłatna:

An e-visa is free. Invitations, hotel booking confirmations or any other documents that confirm the purpose of your journey to the Russian Federation are not required for an e-visa. The time period for issuing an e-visa is no longer than 4 calendar days from the date of submission of the complete application.

Źródło:

zobacz link
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy