×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Wizy elektroniczne do Petersburga


Od 1 października br. turyści z 53 krajów, w tym Polski, mogą starać się o darmowe wizy elektroniczne do Petersburga i obwodu leningradzkiego. Aplikacja jest prosta, ale trzeba się liczyć z obostrzeniami.


Proces otrzymania dokumentu nie wymaga wychodzenia z domu. Trzeba jedynie zalogować się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji. Tam wypełnia się specjalny wniosek i załącza zdjęcie w formie pliku cyfrowego. Żaden inny dokument nie jest potrzebny. Decyzję wizową otrzymuje się w ciągu maksymalnie 4 dni od daty złożenia aplikacji. Przychodzi ona drogą elektroniczną, na podany podczas rejestracji adres mailowy. Dokument należy wydrukować lub zapisać na swoim smarfonie. Trzeba go będzie okazać podczas przekraczania granicy.

Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych podobnych rozwiązań, istnieje nieco ograniczeń. Przede wszystkim wiza ważna jest przez 30 dni, ale upoważnia do pobytu na terenie obwodu leningradzkiego do 8 dób. Należy o nią wystąpić nie wcześniej niż 20 i nie później niż 4 dni kalendarzowe od daty planowanego przyjazdu. Wymagane jest także posiadanie polisy ubezpieczeniowej na cały pobyt. Paszport musi być ważny przez minimum 6 miesięcy od daty złożenia wniosku. W przypadku korzystania z dokumentu elektronicznego granicę przekroczyć można wyłącznie w określonych punktach w Petersburgu lub na terenie obwodu leningradzkiego (nie objęte są punkty kolejowe). Lista wygląda następująco:
  • lotnicze przejście graniczne „Sankt Petersburg (Pułkowo)”; 
  • morskie przejścia graniczne: „Wysock”, „Wielki Port Sankt Petersburg (część Dworzec Morski)”, „Port Pasażerski Sankt Petersburg”;
  • drogowe przejścia graniczne: „Iwangorod”, „Trofianowka”, „Brusnicznoje”, „Swietogorsk”; 
  • piesze przejście graniczne „Iwangorod”.

Władze rosyjskie liczą, że wprowadzenie tego rozwiązani pomoże rozruszać turystykę indywidualną w jednym z najpiękniejszych i najciekawszych miast w kraju. Już w pierwszy weekend obowiązywania ułatwienia skorzystało z niego 684 cudzoziemców, z czego 31 turystów z Polski. Najwięcej było jednak obywateli Estonii (286 osób). Dotychczas na udogodnienia przy podróżowaniu do Petersburga mogli liczyć jedynie członkowie zorganizowanych grup turystycznych przybywający do tutejszego portu na promach lub statkach turystycznych. Mogą oni przebywać w mieście bez wiz do 72 godzin, pod warunkiem że nocują na statku lub kwaterowani są w miejscu wskazanym przez organizatora wycieczki. 

Bardzo podobne rozwiązania Federacja Rosyjska wprowadziła także w przypadku podróży do Kaliningradu i obwodu kaliningradzkiego. Obowiązują one od 1 lipca br. 

fot. Paweesit (flickr.com, CC)gość_3715d - Profil
gość_3715d
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie