Stany Zjednoczone zniosły wizy dla Polaków

4 października 2019 17:15
19 komentarzy
To niezwykła chwila. Prezydent Donald Trump, w piątek (04.10) podpisał dekret znoszący wizy dla Polaków. Wszyscy obywatele z polskimi paszportami będą mogli wjechać do USA w celach turystycznych lub biznesowych bez dodatkowych dokumentów na nie więcej niż 90 dni.
Reklama
Już we wrześniu br. ambasada USA w Polsce ogłosiła, że odsetek odmów przyznania wiz spadł poniżej 3 proc. (osiągnął pułap dokładnie 2,8 proc.), dzięki czemu nasz kraj może dołączyć do programu Visa Weiver. Wcześniej - bo w połowie sierpnia - podpisano także umowę o współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i imigracji.

Porozumieniem bezwizowym objęte zostały wjazdy także na amerykańskie terytoria takie jak Portoryko czy Wyspy Dziewicze.

Są jednak pewne obostrzenia. Jak podaje "Rzeczpospolita", osoby, które w paszporcie mają pieczątki kilku krajów nie wjadą bez wizy do USA i będą musiały przejść dotychczasową procedurę. Dotyczy to Polaków, którzy po 1 marca 2011 r. odwiedzili Somalię, Jemen, Irak, Iran, Sudan, Koreę Północą, Syrię lub Libię. Wstępu nie będą mieli także osoby z podwójnym obywatelstwem włączając północnokoreańskie, irańskie, irackie, sudańskie i syryjskie.


Koszty podróży do USA znacznie się zmniejszą, mniej będzie także formalności. Już nie trzeba będzie umawiać się telefonicznie z konsulem, jeździć do najbliższej ambasady lub innego punktu wizowego. Wystarczy tylko rejestracja w systemie elektronicznym ESTA, którą wykonać trzeba będzie przed podróżą. Jednocześnie na miejscu - decyzja o tym czy zostaniemy wpuszczeni do kraju - zależeć będzie nadal od oficera imigracyjnego. Ten może odmówić prawa wjazdu i cofnąć z granicy.

Warto także pamiętać, że o tym czy Polska utrzyma się w Visa Waiver Program zależy od kilku czynników. Przede wszystkim liczba odmów wpuszczenia do Stanów Zjednoczonych nie może nadal przekroczyć 3 proc. Poza tym, jeśli obywatele polscy będą notorycznie łamać tamtejsze prawo, może to skutkować wykluczeniem z programu.

Decyzję Trumpa musi teraz jeszcze zatwierdzić Kongres.

fot. Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_ea8a3 2019-10-09 10:29   
gość_ea8a3 - Profil gość_ea8a3
USA nie zniosły wiz dla Polaków! Po co powtarzać takie kłamstwa propagandę pis'owskiej? Dopiero Kongres zadecyduje czy ewentualnie zniosą i od kiedy.
gość_4412c 2019-10-07 11:17   
gość_4412c - Profil gość_4412c
Maliniak na spotkaniu z różowym załatwił żeby nie odrzucali polakom więcjej niż 3% zgłoszeń o wizę. Osobiście rozmawiał z każdym z Podkarpacia i Podhala żeby na chwile nie wysyłali wniosków o wizy żeby nie odmawiali.
Tak było! A gajowy głupek nie był w stanie tego załatwić...
gość_04510 2019-10-07 08:11   
gość_04510 - Profil gość_04510
Pan prezydent Komorowski mówił o wizach (sprawdźcie w archiwach GW jak nie wierzycie) z panem prezydentem Obamą. Duda załatwił z Trumpem.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy