×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Stany Zjednoczone zniosły wizy dla Polaków


To niezwykła chwila. Prezydent Donald Trump, w piątek (04.10) podpisał dekret znoszący wizy dla Polaków. Wszyscy obywatele z polskimi paszportami będą mogli wjechać do USA w celach turystycznych lub biznesowych bez dodatkowych dokumentów na nie więcej niż 90 dni.


Już we wrześniu br. ambasada USA w Polsce ogłosiła, że odsetek odmów przyznania wiz spadł poniżej 3 proc. (osiągnął pułap dokładnie 2,8 proc.), dzięki czemu nasz kraj może dołączyć do programu Visa Weiver. Wcześniej - bo w połowie sierpnia - podpisano także umowę o współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i imigracji.

Porozumieniem bezwizowym objęte zostały wjazdy także na amerykańskie terytoria takie jak Portoryko czy Wyspy Dziewicze. 

Są jednak pewne obostrzenia. Jak podaje "Rzeczpospolita", osoby, które w paszporcie mają pieczątki kilku krajów nie wjadą bez wizy do USA i będą musiały przejść dotychczasową procedurę. Dotyczy to Polaków, którzy po 1 marca 2011 r. odwiedzili Somalię, Jemen, Irak, Iran, Sudan, Koreę Północą, Syrię lub Libię. Wstępu nie będą mieli także osoby z podwójnym obywatelstwem włączając północnokoreańskie, irańskie, irackie, sudańskie i syryjskie.


Koszty podróży do USA znacznie się zmniejszą, mniej będzie także formalności. Już nie trzeba będzie umawiać się telefonicznie z konsulem, jeździć do najbliższej ambasady lub innego punktu wizowego. Wystarczy tylko rejestracja w systemie elektronicznym ESTA, którą wykonać trzeba będzie przed podróżą. Jednocześnie na miejscu - decyzja o tym czy zostaniemy wpuszczeni do kraju - zależeć będzie nadal od oficera imigracyjnego. Ten może odmówić prawa wjazdu i cofnąć z granicy. 

Warto także pamiętać, że o tym czy Polska utrzyma się w Visa Waiver Program zależy od kilku czynników. Przede wszystkim liczba odmów wpuszczenia do Stanów Zjednoczonych nie może nadal przekroczyć 3 proc. Poza tym, jeśli obywatele polscy będą notorycznie łamać tamtejsze prawo, może to skutkować wykluczeniem z programu.

Decyzję Trumpa musi teraz jeszcze zatwierdzić Kongres.

fot. Dominik Sipinski
gość_3715d - Profil
gość_3715d
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie