Airbus rozpoczął produkcję A220 w USA
Airbus oficjalnie rozpoczął produkcję A220 w amerykańskich zakładach montażowych w Mobile w stanie Alabama. Pierwsza z maszyn wyprodukowanych w fabryce trafi w drugiej połowie 2020 roku do Delta Air Lines.
- Rozszerzenie produkcji samolotów o rodzinę A220 w zakładach Mobile nie dość, że tworzy dodatkowe 400 miejsc pracy, to umacnia pozycję Airbusa jako prawdziwie globalnego producenta samolotów i potwierdza bez wątpienia, że jesteśmy ważnym graczem na amerykańskim rynku - powiedział Jeffrey Knittel, prezes i dyrektor generalny Airbus Americas w komunikacie prasowym. - Dzięki Mobile i naszej pozostałej sieci produkcyjnej w Azji, Kanadzie i Europie stworzyliśmy ogólnoświatową bazę przemysłową, która pozwala nam jeszcze lepiej służyć naszym klientom.
Produkując airbusy A220 w USA Airbus może sprzedawać te samoloty przewoźnikom amerykańskim jako samoloty produkcji krajowej, unikając potencjalnie wysokich ceł dla samolotów zbudowanych w Kanadzie. W 2017 roku Boeing oskarżył Bombardiera o sprzedaż serii C (obecnie A220) amerykańskim liniom lotniczym znacznie poniżej kosztów produkcji. Po dochodzeniu Międzynarodowa Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych stwierdziła, że sprzedaż kanadyjskiego samolotu nie stanowiła jednak zagrożenia dla przemysłu USA.
Plany rozpoczęcia produkcji A220 w Mobile Aeroplex zostały ogłoszone przez Airbusa w październiku 2017 roku. Na początku tego roku rozpoczęto budowę dodatkowego hangaru i budynków zakładowych. Docelowo fabryka będzie w stanie produkować od 40 do 50 egzemplarzy A220 rocznie. Po złożeniu w fabryce w Mobile samoloty będą wysyłane do Mirabel w kanadyjskim Quebecu, gdzie odbywać się będzie montaż końcowy.
A220 rozpoczął swoje życie jako bombardier serii C w Mirabel, w Kanadzie, zanim Airbus nabył w październiku 2017 roku 50,01 proc. udziałów w programie. Europejski producent rozpoczął produkcję w USA w 2015 roku, a pierwsze pięć samolotów A321 zmontowanych na amerykańskiej ziemi dostarczono do odbiorców wkrótce potem. Zakład w Mobile produkuje teraz cztery samoloty miesięcznie, a więc prawie 50 samolotów rocznie.
fot. mat. prasowe