Airbus rozpoczął produkcję A220 w USA

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
6 sierpnia 2019 08:45
Airbus oficjalnie rozpoczął produkcję A220 w amerykańskich zakładach montażowych w Mobile w stanie Alabama. Pierwsza z maszyn wyprodukowanych w fabryce trafi w drugiej połowie 2020 roku do Delta Air Lines.
Reklama
- Rozszerzenie produkcji samolotów o rodzinę A220 w zakładach Mobile nie dość, że tworzy dodatkowe 400 miejsc pracy, to umacnia pozycję Airbusa jako prawdziwie globalnego producenta samolotów i potwierdza bez wątpienia, że jesteśmy ważnym graczem na amerykańskim rynku - powiedział Jeffrey Knittel, prezes i dyrektor generalny Airbus Americas w komunikacie prasowym. - Dzięki Mobile i naszej pozostałej sieci produkcyjnej w Azji, Kanadzie i Europie stworzyliśmy ogólnoświatową bazę przemysłową, która pozwala nam jeszcze lepiej służyć naszym klientom.


Produkując airbusy A220 w USA Airbus może sprzedawać te samoloty przewoźnikom amerykańskim jako samoloty produkcji krajowej, unikając potencjalnie wysokich ceł dla samolotów zbudowanych w Kanadzie. W 2017 roku Boeing oskarżył Bombardiera o sprzedaż serii C (obecnie A220) amerykańskim liniom lotniczym znacznie poniżej kosztów produkcji. Po dochodzeniu Międzynarodowa Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych stwierdziła, że ​​sprzedaż kanadyjskiego samolotu nie stanowiła jednak zagrożenia dla przemysłu USA.

Plany rozpoczęcia produkcji A220 w Mobile Aeroplex zostały ogłoszone przez Airbusa w październiku 2017 roku. Na początku tego roku rozpoczęto budowę dodatkowego hangaru i budynków zakładowych. Docelowo fabryka będzie w stanie produkować od 40 do 50 egzemplarzy A220 rocznie. Po złożeniu w fabryce w Mobile samoloty będą wysyłane do Mirabel w kanadyjskim Quebecu, gdzie odbywać się będzie montaż końcowy.


A220 rozpoczął swoje życie jako bombardier serii C w Mirabel, w Kanadzie, zanim Airbus nabył w październiku 2017 roku 50,01 proc. udziałów w programie. Europejski producent rozpoczął produkcję w USA w 2015 roku, a pierwsze pięć samolotów A321 zmontowanych na amerykańskiej ziemi dostarczono do odbiorców wkrótce potem. Zakład w Mobile produkuje teraz cztery samoloty miesięcznie, a więc prawie 50 samolotów rocznie.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy