Rezygnacja prezesa South African Airways

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
03 czerwca 2019 09:30
W niedzielę (2.06) podczas corocznego Walnego Zgromadzenia Członków IATA odbywającego się w Seulu mówiono o rezygnacji Vuyaniego Jarany, prezesa South African Airways. Wiadomość pochodzi ze źródła zbliżonego do tej afrykańskiej linii.
Reklama

Potwierdzenie dotyczące faktycznej rezygnacji Jarany z funkcji prezesa South African Airways oczekiwane jest w ciągu najbliższych dni. W momencie przygotowywania tego artykułu informacja nie była jeszcze potwierdzona.

Vuyani Jarana dołączył do South African Airways w listopadzie 2017 roku. W ubiegłym roku informował prasę, że wraz z pracownikami linii udało się wypracować strategię niezbędną do wprowadzenia dla restrukturyzacji notującego stratę przedsiębiorstwa. Przewoźnik będący w rękach rządu RPA zmagał się z problemami finansowymi od kilku lat, a jesienią znalazł się na skraju bankructwa. Były prezes linii miał jednak nadzieję i plany na osiąganie zysków, a dla potwierdzenia swojej pewności założył się nawet o to o równowartość ok. 30 tys. zł.


- Teraz jest już jasne jakie kroki musimy podjąć i nadszedł czas trudnych decyzji - powiedział Jarana w 2018 roku.

Jarana musiał mierzyć się z trudnymi negocjacjami warunków wykonywania przez South African Airways operacji lotniczych, a także z licznymi zarzutami ze strony władz RPA. Najwyraźniej wyzwania te okazały się dla niego zbyt trudne i obciążające. W piśmie rezygnacyjnym, które udało się zdobyć redakcji portalu Fin24.com Jarana wskazuje na powody swojej decyzji - mówi o konflikcie z rządem, braku długoterminowej stabilności i niemożności utrzymywania przez przedsiębiorstwo regularnych wypłat. Według niego, pracownicy South African Airways już trzy razy nie otrzymali pensji.

- Nasza strategia jest systematycznie podważana, a jako prezes nie mogę dłużej zapewniać wszystkich wokół, w tym zarządu i opinii publicznej, że nasze cele są osiągalne - twierdzi Jarana. - Pomimo tego, że rząd zaoferował nam 5 mld randów finansowania (ok. 1,3 mld zł) to większa część tej sumy została przeznaczona na zaspokojenie zobowiązań kredytowych już do końca marca tego roku.

Z powodu rezygnacji, Jarana nie będzie w stanie zadbać o realizację planu wyprowadzenia South African Airways na prostą i osiągnięcia zysku już w 2021 roku. Ostatnim dniem pracy Vuyaniego Jarany ma być 31 lipca br.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama