×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Kazachstan: Astana staje się Nursułtanem


Stolica Kazachstanu Astana na mocy decyzji parlamentu została przemianowana na Nursułtan. Nowa nazwa ma uczcić byłego już prezydenta kraju, Nursułtana Nazarbajewa, który wczoraj (19.03) po 30 latach nieprzerwanych rządów podał się do dymisji.


Zmianę nazwy zaproponował zaprzysiężony na tymczasowego prezydenta Kasym-Żomart Tokajew. Do realizacji tej propozycji potrzebna była zmiana konstytucji - parlament przeprowadził ją w błyskawicznym tempie. Dotychczasowe określenie miasta oznaczało w języku kazachskim po prostu stolicę. 


Astana pełni funkcję stolicy Kazachstanu od 1997 roku, gdy została tutaj przeniesiona z położonego na południu kraju Ałmaty. Od tego czasu władze wydały na jej spektakularną rozbudowę nawet kilkadziesiąt miliardów dolarów z budżetu zasilanego przede wszystkim wpływami ze sprzedaży ropy naftowej. Ambicją Kazachstanu jest stworzenie ze stolicy kraju największego w Azji Centralnej ośrodka biznesowo-kulturalnego.

Więcej o tym interesującym, ale i budzącym skrajne emocje mieście piszemy w naszym cyklu Bliżej świata


Fot. M. Stusgość_d4dd5 - Profil
gość_d4dd5
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie