PPL wykorzystuje dobrą koniunkturę na rynku lotniczym

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
14 lutego 2019 09:00
Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” w 2018 r. osiągnęło rekordowe przychody ze sprzedaży w wysokości 988,6 mln zł co w stosunku do roku poprzedniego oznacza ich wzrost o 90,9 mln zł (+10 proc.). To efekt dobrej koniunktury, aktywnego zarządzania oraz trafnych inicjatyw rozwojowych.
Reklama

Wstępnie skalkulowany zysk ze sprzedaży uplasował się na poziomie 397,3 mln zł i był wyższy od adekwatnego wyniku z roku 2017 o 13,4% (46,8 mln zł). Na jego wysokość poza rekordowymi przychodami wpłynęła również racjonalna i efektywna polityka kosztowa Przedsiębiorstwa, której rezultatem było poniesienie w roku 2018 kosztów operacyjnych na nieproporcjonalnie niższym w stosunku do przychodów poziomie 591,3 mln zł, niż miało to miejsce we wcześniejszym okresie sprawozdawczym.

- Wstępne wyniki finansowe PPL po raz kolejny dowodzą, że przyjęta strategia rozwoju Przedsiębiorstwa przynosi wymierne efekty gospodarcze – mówi Mariusz Szpikowski, prezes P. P. „Porty Lotnicze” - Rekordowy zysk netto, którego wzrost już kolejny rok z rzędu istotnie przekracza wzrost przychodów, to efekt ciężkiej pracy całej załogi i wzrostu efektywności, a także konsekwentnej realizacji przemyślanych decyzji dotyczących zmiany modelu biznesowego Lotniska Chopina, które jako lotnisko tranzytowe, w ciągu kilku lat stało się największym portem lotniczym tej części Europy.

Zgodnie z artykułem 131 ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, PPL w grudniu 2018 roku dokonał nieodpłatnego przekazania na rzecz Skarbu Państwa 100% udziałów w spółce zależnej Chopin Airport Development. Wartość przeprowadzonej operacji w wysokości 504,8 mln zł została odnotowana w kategorii pozostałych kosztów operacyjnych a jej bezpośrednim skutkiem jest wstępnie oszacowana strata netto na poziomie 65,0 mln zł. Niemniej jednak, dokonując analizy porównawczej wypracowanych wyników finansowych należy zauważyć iż, wykluczenie tej niecodziennej, jednorazowej operacji gospodarczej, skutkowałoby osiągnięciem przez PPL rekordowego zysku netto w roku 2018 na poziomie 369,9 mln zł, co w porównaniu z wynikiem z roku 2017 na poziomie 272,3 mln zł, oznacza wzrost o 35,8% (97,6 mln zł).


- Zysk netto PPL za 2018 r. bez uwzględnienia nieodpłatnego przekazania na rzecz Skarbu Państwa aktywów Chopin Airport Development wynosi 370 mln zł, to jest 35.8% więcej w stosunku do roku ubiegłego. Odpis przekazanych aktywów CAD przez wynik roku ubiegłego jako operacja księgowa spowodował stratę księgową wynoszącą 65 mln zł netto - tłumaczy Szpikowski. – Na jej bazie przekazanych przez PPL aktywów CAD decyzją Rady Ministrów utworzono Polski Holding Hotelowy. Jesteśmy dumni, że CAD, jako część Grupy Kapitałowej PPL, ze spółki przynoszącej straty, zaledwie w kilka lat stał się samodzielnym podmiotem gospodarczym, który dziś może być fundamentem do budowy PHH.

Wypracowywane w ostatnich latach wyniki finansowe jednoznacznie wskazują, iż Przedsiębiorstwo odnotowuje stabilny wzrost biznesowych i finansowych parametrów, plasujący PPL w czołówce portów lotniczych regionu.

fot. mat. prasowe
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama