Bankruci 2018 roku. Aż 40 linii zniknęło z nieba

13 lutego 2019 10:00
2 komentarze
W zeszłym roku 40 linii lotniczych z całego świata zakończyło swoją lotniczą działalność. Najwięcej bankructw i przejęć miało miejsce w Europie, zaś najmniej w Afryce.
Reklama

Rosnące koszty, wygasające subsydia, kryzys gospodarczy, katastrofy lotnicze i braki personelu były głównymi przyczynami bankructw, przekwalifikowań i przejęć linii lotniczych w ubiegłym roku. Lista tych przewoźników liczy równo 40 pozycji, są na niej zarówno linie czarterowe, towarowe, general aviation jak i pasażerskie. Najstarszy przewoźnik ma ponad 77 lat, zaś najmłodszy zaledwie kilka miesięcy.

Statystycznie najwięcej linii lotniczych zbankrutowało lub zostało przejętych w Europie. 19 przewoźników, wśród których był jest Small Planet Airlines czy Primera Air zakończyło swoje operacje w 2018 r.

Katastrofa rosyjskiego samolotu AN-148-100B była przyczyną utraty zezwolenia na wykonywanie lotów dla rosyjskich linii Saratov. W wypadku samolotu należącego do tej 77-letniej linii lotniczej zginęło 71 pasażerów. Linia już wcześniej była karana za łamanie przepisów i złe warunki, przewoźnik miał m.in. zakaz wykonywania lotów poza Rosję.

W Europie szerokim echem odbiło się bankructwo linii Primera Air. Nordycki przewoźnik miał bardzo imponujące plany rozwoju na trasach transatlantyckich, ale jego tempo zabiło wciąż nierentowną firmę. Zgrozy tej sytuacji dodaje fakt, że niektórzy pasażerowie o bankructwie linii dowiedzieli się w trakcie boardingu do samolotu przewoźnika.

W ubiegłym roku ze względu na problemy finansowe nadszedł koniec marki i grupy Small Planet Airlines. Litewska spółka wystąpiła o upadłość, podobnie jak spółki ulokowane w Polsce, Niemczech i Kambodży. Upadek grupy był dużym ciosem dla polskiego rynku turystycznego. Z kolei na Ukrainie działalność zakończyła linia Dart.

Ameryka Południowa weszła w nowy rok z siedmioma liniami lotniczymi mniej, z czego większość przewoźników pochodziło z Wenezueli. Załamanie tamtejszej gospodarki było głównym powodem zamknięcia kilku linii lotniczych.


W Ameryce Północnej i Oceanii zniknęło po 5 linii lotniczych, z czego najgłośniejsze było przejęcie amerykańskich linii Virgin America przez Alaska Airlines i faktyczne zaprzestanie operacji pod marką Virgin. Transakcja była warta 4 mld dolarów (w tym 2,6 mld w gotówce).

W Azji swoje loty zakończyły trzy linie lotnicze, zaś w Afryce jedna. Niskokosztowy przewoźnik Up stworzony przez El Al, został w zeszłym roku z powrotem wcielony do macierzystej linii. Eksperyment z budżetowym przewoźnikiem w Izraelu jednoznacznie się nie udał. Linia nie zarabiała na siebie i nie była w stanie konkurować z europejskimi lowcostami.

W ubiegłym roku obyło się bez upadku większych i znanych linii takich jak airBerlin w 2017 r. Po kiepskim otwarciu tego roku i bankructwie Germanii można się niestety spodziewać kolejnych złych wiadomości z europejskiego rynku.

fot. mat. prasowe, Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

vscrew 2019-02-14 15:54   
vscrew - Profil vscrew
@gosc_14aa7 Niemożliwe. Oba ich samoloty nie latają.
gość_14aa7 2019-02-13 14:51   
gość_14aa7 - Profil gość_14aa7
A czy ktoś może mi powiedzieć jak to jest ze Small Planet - byłem w Kambodży i tam latają samoloty w barwach tej linii oraz są normalnie na odprawach destynacje pod ta marką??
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy