×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Pakistan ułatwi procedury wizowe


Fawad Chaudhry - Minister Informacji Pakistanu - zapowiedział wprowadzenie znacznych ułatwień wizowych. Zmianie mają ulec zasady ich przydzielania zarówno dla turystów jak i pracowników, studentów czy dziennikarzy. Tym sposobem rząd tego kraju dąży do otwarcia państwa pierwszy raz od 1965 r.


- Możemy wiele zaoferować w kilku segmentach turystyki: górskiej, religijnej, wypoczynkowej, miejskiej czy żywieniowej. W inicjatywę otwarcia się na zagranicznych gości zaangażowało się wiele rządowych departamentów - powiedział Chaudhry. 

Dla obywateli 175 krajów dostępne będą e-wizy, o które aplikować będzie się przez internet. Dodatkowo obywatele 50 państw (w tym pochodzenia indyjskiego, z paszportami brytyjskimi i USA) nabędą wizę na wybranych lotniska (tzw. visa-on-arrival). Pełna ich lista zostanie opublikowana niebawem. 

Dodatkowo ułatwienia przy wyrabianiu dokumentów wjazdowych dotyczyć będzie pracowników z 96 krajów (czas oczekiwania zostanie skrócony do 7-10 dni). Wydłużeniu ulegną terminy ważności wiz: dyplomatycznych (z roku do 3 lat), studenckich (z roku do 2 lat) oraz religijnych (do 45 dni). W przypadku dziennikarzy, ich aplikacje przetwarzało będzie Ministerstwo Informacji. Dodatkowo znikną ograniczania dotyczące przemieszczania się reprezentantów tego zawodu. Także turyści nie będą mieli przeszkód w poruszaniu się po terytorium całego kraju. 


Ułatwienia wizowe i dotyczące podróżowania to kolejny etap otwierania się Pakistanu na świat. Rozwój turystyki stał się z kolei jednym z filarów polityki obecnego rządu. W tej gałęzi gospodarki władze widzą możliwość świetnego zarobku oraz generalnie podniesienia rangi kraju na arenie międzynarodowej. Wcześniej zapowiedziano otwarcie w 2019 r. specjalnego korytarza Kartarpur dla sikhijski pielgrzymów z Indii w 2019 r. 

Póki co polski MSZ ciągle zaleca powstrzymanie się od podróży do tego państwa. Szczególnie jednak przestrzega przed udawaniem się do kilku prowincji, w tym: Beludżystanu (z miastami Karaczi i Newabsheh), Chajber Pasztunchwa (z miastami Peszawar, Charsadda, Tank, Bannu, Lakki, Swat i in. oraz doliny Kalesz i Bamoboret), Terytoriów Plemiennych Administrowanych Federalnie oraz przemieszczania się drogą lądową między Peszawarem a Chitralu (przez przełęcz Lowari) i między Islamabadem a Gilgitem.

O zapowiadanych zmianach w procedurach wizowych poinformował nas Czytelnik. Bardzo dziękujemy!

fot. Michael Foley (flickr.com, CC)gość_b0ba2 - Profil
gość_b0ba2
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie