Pakistan ułatwi procedury wizowe

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
29 stycznia 2019 11:09
2 komentarze
Fawad Chaudhry - Minister Informacji Pakistanu - zapowiedział wprowadzenie znacznych ułatwień wizowych. Zmianie mają ulec zasady ich przydzielania zarówno dla turystów jak i pracowników, studentów czy dziennikarzy. Tym sposobem rząd tego kraju dąży do otwarcia państwa pierwszy raz od 1965 r.
Reklama

- Możemy wiele zaoferować w kilku segmentach turystyki: górskiej, religijnej, wypoczynkowej, miejskiej czy żywieniowej. W inicjatywę otwarcia się na zagranicznych gości zaangażowało się wiele rządowych departamentów - powiedział Chaudhry.

Dla obywateli 175 krajów dostępne będą e-wizy, o które aplikować będzie się przez internet. Dodatkowo obywatele 50 państw (w tym pochodzenia indyjskiego, z paszportami brytyjskimi i USA) nabędą wizę na wybranych lotniska (tzw. visa-on-arrival). Pełna ich lista zostanie opublikowana niebawem.

Dodatkowo ułatwienia przy wyrabianiu dokumentów wjazdowych dotyczyć będzie pracowników z 96 krajów (czas oczekiwania zostanie skrócony do 7-10 dni). Wydłużeniu ulegną terminy ważności wiz: dyplomatycznych (z roku do 3 lat), studenckich (z roku do 2 lat) oraz religijnych (do 45 dni). W przypadku dziennikarzy, ich aplikacje przetwarzało będzie Ministerstwo Informacji. Dodatkowo znikną ograniczania dotyczące przemieszczania się reprezentantów tego zawodu. Także turyści nie będą mieli przeszkód w poruszaniu się po terytorium całego kraju.


Ułatwienia wizowe i dotyczące podróżowania to kolejny etap otwierania się Pakistanu na świat. Rozwój turystyki stał się z kolei jednym z filarów polityki obecnego rządu. W tej gałęzi gospodarki władze widzą możliwość świetnego zarobku oraz generalnie podniesienia rangi kraju na arenie międzynarodowej. Wcześniej zapowiedziano otwarcie w 2019 r. specjalnego korytarza Kartarpur dla sikhijski pielgrzymów z Indii w 2019 r.

Póki co polski MSZ ciągle zaleca powstrzymanie się od podróży do tego państwa. Szczególnie jednak przestrzega przed udawaniem się do kilku prowincji, w tym: Beludżystanu (z miastami Karaczi i Newabsheh), Chajber Pasztunchwa (z miastami Peszawar, Charsadda, Tank, Bannu, Lakki, Swat i in. oraz doliny Kalesz i Bamoboret), Terytoriów Plemiennych Administrowanych Federalnie oraz przemieszczania się drogą lądową między Peszawarem a Chitralu (przez przełęcz Lowari) i między Islamabadem a Gilgitem.

O zapowiadanych zmianach w procedurach wizowych poinformował nas Czytelnik. Bardzo dziękujemy!

fot. Michael Foley (flickr.com, CC)
Reklama
Tagi
pakistan wizy

Ostatnie komentarze

gość_9badd 2019-01-30 10:04   
gość_9badd - Profil gość_9badd
Dopóki będzie to dziki kraj, to żadna zmiana przepisów nie pomoże w napędzeniu turystów. Czyli jeszcze dłuuuugo...
pcharasz 2019-01-29 16:18   
pcharasz - Profil pcharasz
Warto dodać, że Polski nie będzie wśród krajów objętych wizą przy przylocie, chociaż np. Litwa - tak.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama