Norwegian: Ponad 37 mln pasażerów w 2018 roku

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
14 stycznia 2019 11:15
Norweska niskokosztowa linia lotnicza Norwegian obsłużyła w minionym roku ponad 37 mln pasażerów. Jest to kolejny dowód na prężny rozwój linii w ostatnich latach.
Reklama

O tym jak dynamicznie rozwija się Norwegian informujemy na bieżąco. W ubiegłym roku warte odnotowania były bez wątpienia rekordowe wyniki dotyczące liczby obsłużonych pasażerów, co przełożyło się na doskonały wynik roczny. I tak Norwegian już w marcu 2018 notował w tej kategorii prawie 15 proc. wzrostu w stosunku do roku poprzedniego. W maju było to już 17 proc. w porównaniu do roku 2017. W lipcu i sierpniu obsłużono odpowiednio 13 proc. i 10 proc. pasażerów więcej, zaś we wrześniu 9 proc. i 8 proc w październiku. Po letnim i wczesnojesiennym spadku kolejny wysoki wzrost Norwegian zanotował w listopadzie - 14 proc. w porównaniu do roku 2017.

Takie dobre wyniki dotyczące liczby przewiezionych pasażerów nie byłyby możliwe bez rozwoju floty i siatki połączeń. W 2018 roku Norwegian odebrał 25 nowych samolotów, a także wprowadził do swojej oferty 35 nowych tras, zarówno długodystansowych jak i krajowych w ramach swojej siatki w Argentynie, gdzie firma prężnie rozwija poziom świadczonych usług. Norwegian został też uznany za największego przewoźnika na nowojorskim rynku pochodzącego spoza USA. W tej kategorii przebił nawet British Airways. Według norweskiej linii to właśnie zrównoważony rozwój oferty międzykontynentalnej przyczynił się do jej wzrostu. Zainwestowano głównie w trasy z Europy do USA, ale też w połączenie z Londynu do Buenos Aires, które do tej pory było jedynie w ofercie British Airways. Norwegian zaznacza jednak, że 2018 pomimo tego, że był rokiem dużych inwestycji to był też wyzwaniem z powodu silnej konkurencji oraz wysokich cen paliw.

Ostateczny wynik liczby pasażerów podróżujących Norwegianem w 2018 roku to 37,34 mln, co daje 13 proc. wzrostu w stosunku do roku poprzedniego. Z powodu ciągłego rozwoju floty ujemny okazał się jednak stosunek współczynnika obłożenia. Był ono o 1,7 proc. niższe i wyniosło 85,8 proc. w odniesieniu do 87,5 proc. w roku 2017. Niektórzy branżowi analitycy obawiali się (i pewnie nadal obawiają), że tak szybki rozwój Norwegiana spowoduje nadmierny rozrost i negatywne skutki. Linia planuje jednak wszystko z wyprzedzeniem i na 2019 rok przygotowała całą listę sposobów na ograniczenie kosztów, tak aby poprawić też wyniki finansowe. Strategia pod nazwą "#Focus 2019" ma pozwolić na zaoszczędzenie 234 mln dolarów w obecnym roku.

- Liczba pasażerów obsłużonych w 2018 roku pokazuje, że nasze międzynarodowe usługi rosną w siłę, co jest zgodne ze strategią Norwegian Group - powiedział Bjorn Kjos, dyrektor zarządzający norweskiej linii. - Nasza spółka poczyniła spore inwestycje i wchodzi teraz w okres wolniejszego rozwoju. Zoptymalizowaliśmy naszą ofertę połączeń oraz pojemność pasażerską i ciągle idziemy naprzód. Przygotowaliśmy choćby odpowiednie zmiany na sezon zimowy - dodał Kjos. - Ciągła konkurencja, wysokie ceny paliw i wyzwania operacyjne w 2018 roku w połączeniu z problemami z silnikami Rolls-Royce, które mocno wpłynęły na nasze dalekodystansowe operacje miały znaczący wpływ na wyniki finansowe w drugiej połowie 2018 roku. Teraz wdrożyliśmy gamę środków mających pozwolić na redukcję wydatków, które zadziałają od razu i będą skutkować lepszymi rezultatami już niebawem, a te utrzymają się cały rok 2019 tak aby był on lepszy pod kątem wyników finansowych - dodał Kjos.

fot. mat. prasowe

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama