Pierwszy A380 All Nippon już pomalowany

17 grudnia 2018 10:30
3 komentarze
Pierwszy z airbusów A380, które mają dotrzeć do japońskiego przewoźnika All Nippon Airways (ANA) opuścił już lakiernię w Hamburgu. Przygotowane dla samolotu inaugurującego typ we flocie ANA malowanie przedstawia żółwia zielonego, morskiego gada żyjącego m.in. na Hawajach.
Reklama

O zamówieniu A380 przez All Nippon informowaliśmy prawie trzy lata temu, gdy lotniczy świat obiegła informacja o przejęciu przez ANA zamówienia złożonego w Airbusie przez Skymark, linię w stanie upadłości, którą większy przewoźnik postanowił przejąć i wesprzeć finansowo. W tej chwili ANA posiada potwierdzone zamówienie opiewające na trzy egzemplarze A380 i zostanie pierwszą w kraju kwitnącej wiśni linią lotniczą, która będzie wykorzystywać ten typ w swojej flocie. Ostatecznie dostawa pierwszego samolotu ma mieć miejsce do końca pierwszego kwartału 2019 roku, a operować on ma na trasie z lotniska Tokio-Narita do hawajskiego Honolulu.

Gotowość do lotu pierwszego A380 dla ANA testowano od 17 września, gdy po raz pierwszy wzbił się w powietrze i pokonał trasę z fabryki w Tuluzie do zakładów wykończeniowych w Hamburgu. Po otrzymaniu unikatowego malowania w kolorze niebieskim, które wymagało nałożenia 16 różnych odcieni farby na 3600 m.kw. powierzchni i zajęło 21 dni, maszyna zostanie teraz wyposażona w elementy wnętrza, zabudowę kabin, system wentylacji i klimatyzacji, toalety, kuchnie, system rozrywki pokładowej. Kolejnym krokiem będzie ostateczna faza testów naziemnych i w powietrzu, po których nastąpi powrót do Tuluzy na ostatecznie przygotowanie do dostawy. Kolejne dwa egzemplarze również będą nosiły wizerunek żółwia morskiego, lecz w kolorach zielonym i pomarańczowym. Tego typu "zwierzęce" malowania są wśród przewoźników ostatnio dość popularne, a w Polsce mieliśmy okazję oglądać w zeszłym miesiącu psa rasy husky na kadłubie maszyny NordStar.

All Nippon Airways to bez wątpienia linia, która jest jedną z najbardziej prestiżowych na całym świecie. Tym samym nie powinno sprawić jej trudności czerpanie korzyści z posiadania we flocie airbusów A380, które są bardzo atrakcyjne pod kątem wrażeń dostarczanych podróżującym nimi pasażerom. A380 oferuje największą ilość przestrzeni spośród wszystkich dostępnych samolotów pasażerskich i jest według producenta doskonałym kompromisem między kosztami eksploatacji i oddziaływaniem na środowisko, a liczbą pasażerów, którą jest w stanie przewieźć podczas niewielkiej liczby lotów na obleganych trasach.
Nie wszystkie jednak linie są usatysfakcjonowane z posiadania i wykorzystywania airbusów A380, o czym może świadczyć przykład Air France, linii która planuje zmniejszenie liczby tych samolotów w swojej flocie z uwagi na duże koszty.

Informacje udostępniane przez Airbusa mówią o tym, że do końca listopada 2018 producent przekazał do klientów już 232 egzemplarze A380, które zasiliły floty 14 światowych przewoźników.

fot. Airbus

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
lysypiotr76 2018-12-22 17:46   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Ciekawe informacje dotarły niedawno z Airbusa. Europejski producent próbuje sprzedać A380 chińskim liniom. W Paryżu niedawno gościł wicepremier Państwa Środka. Ta transakcja ma być z rodzaju ,,coś za coś''. Państwo nakaże chińskim liniom kupić A380 ( nie wiadomo po co bo mają się nijak do ich sposobu rozwoju), a w zamian Airbus swoją myśl technologiczną umocuje w zakładach produkcyjnych w Chinach. Kuriozalne rozwiązanie , aczkolwiek nie niemożliwe. Tylko nawet linia China Southern Airlines ma problem ze znalezieniem odpowiednich tras dla swoich samolotów by wypełnienie i zysk był na plusie.
gość_9badd 2018-12-17 13:12   
gość_9badd - Profil gość_9badd
Dość brzydki w tym malowaniu.
lysypiotr76 2018-12-17 11:08   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to że tak naprawdę ANA nie chciała tych A380. Ale widmo kary spowodowało, że ,,kukułcze jajo'' zostanie przyjęte do floty japońskiego przewoźnika.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy