×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Linie KLM zrealizowały bilet po 83 latach


Holenderskie linie lotnicze KLM w niecodzienny sposób postanowiły uczcić urodziny dziewięćdziesięciolatka, realizując jego niewykorzystany bilet sprzed 83 lat.


Wzruszająca historia ma swój początek w 1935 roku, kiedy to holenderski przewoźnik zorganizował konkurs. Jedną z nagród był lot widokowy nad Amsterdamem - marzenie siedmioletniego wówczas Arnolda Neuhausa.

W dzisiejszych czasach widok lecącego samolotu nie jest niczym niezwykłym, lecz 80 lat temu rzecz się miała zgoła inaczej. Nietrudno wyobrazić sobie radość małego chłopca, gdy 16 listopada 1935 roku do domu państwa Neuhaus przyszedł list z informacją o jego wygranej. Arnold otrzymał od rodziców pisemne pozwolenie na odbycie podniebnej wycieczki i z niecierpliwością wyczekiwał dnia wylotu. Fortuna jednakże kołem się toczy, o czym siedmiolatek miał się niebawem przekonać.


Zrządzeniem przewrotnego losu siostra Arnolda zachorowała na szkarlatynę, efektem czego cała rodzina Neuhaus była zmuszona unikać przez pewien czas interakcji z innymi ludźmi. Nagroda pozostała nieodebrana, zaś informujący o niej list od linii KLM zaczął obrastać kurzem na dnie szuflady. Nie został bynajmniej zapomniany. Arnold pieczołowicie przechowywał dokumenty, zaś rzeczony list miał dla niego dużą wartość sentymentalną i był zalążkiem opowieści, którą chętnie dzielił się ze swoimi dziećmi i wnukami. Niekwestionowanym mankamentem tej historii był jednakże brak szczęśliwego zakończenia, czemu postanowiła zaradzić wnuczka pana Arnolda.

Napisała ona do KLM list, w którym opisała sprawę dodając na końcu, że "dziadek Nol", pomimo skończonych niedawno 90 lat, wciąż cieszy się dobrą formą i w dalszym ciągu jest w stanie odebrać swoją nagrodę. Na odpowiedź linii nie trzeba było długo czekać, zaś jej reakcja przerosła najśmielsze oczekiwania.

Dla KLM od początku było jasne, że musi to być niezapomniane przeżycie. Niełatwo jednak dorównać doświadczeniu siedmiolatka lecącego samolotem w erze, gdy był to przywilej dla nielicznych. Przewoźnik postanowił zatem połączyć siły z rodziną Arnolda. Okazało się, że Jagger, jeden z jego prawnuków, ma siedem lat. Uznano zatem, że będzie on idealnym kompanem dla swojego pradziadka, zaś jego obecność da Arnoldowi namiastkę przeżywania podróży z perspektywy dziecka. Ponadto, by możliwie jak najwierniej oddać klimat lat 30, postanowiono zawieźć ich na lotnisko fordem tudorem z 1930 roku.


W niedzielny poranek, gdy dziadek Nol w towarzystwie żony (zaangażowanej w całe przedsięwzięcie) siedział przed domem i rozkoszował się pięknym dniem, pojawił się nagle Jagger w towarzystwie dwóch stewardess z KLM. Oszołomiony staruszek nie krył wzruszenia na widok listu, który otrzymał jako dziecko oraz informacji o możliwości odbioru nagrody. Po chwili podjechał także zabytkowy ford, który zabrał dziadka z prawnuczkiem na lotnisko Schiphol, gdzie czekała na nich błyszcząca w słońcu, zabytkowa Dakota DC-3 "Princess Amalia" z 1943 roku. Pasażerowie weszli na pokład, a marzenie Arnolda po 83 latach nareszcie się spełniło.


Pogoda była doskonała do widokowego lotu. Dodatkowo samolot otrzymał pozwolenie na przelot na względnie małej wysokości, dzięki czemu możliwe było dokładniejsze dostrzeżenie poszczególnych obiektów na ziemi. Dziadek z prawnuczkiem podziwiali z lotu ptaka kwitnące ogrody Keukenhof, malownicze wioski i słynne holenderskie wiatraki. Mieli również okazję by zajrzeć do kokpitu pilota. Po wylądowaniu maszyny na dwójkę pasażerów czekała cała rodzina, by wspólnie uczcić ten pamiętny dzień.


Historia ta to z jednej strony doskonały zabieg wizerunkowy dla holenderskiego przewoźnika, z drugiej zaś dowód na to, że choć czasami trzeba wykazać się nie lada cierpliwością, marzenia faktycznie się spełniają.


Fot. KLMgość_ca617 - Profil
gość_ca617
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie