×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Wyniki finansowe LOT-u: 354 mln złotych zysku za 2017 r.


Polskie Linie Lotnicze LOT zakończyły 2017 r. z 354,4 mln złotych zysku netto, wynika ze sprawozdania finansowego przewoźnika do którego dotarł Pasazer.com. Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 273,5 mln złotych.


Osiągnięte przez LOT wyniki finansowe za 2017 r. są lepsze niż wyniki z 2016 r., kiedy to polski przewoźnik osiągnął prawie 303 mln złotych zysku netto oraz 236,8 mln złotych zysku z działalności operacyjnej. Informację o wynikach Pasazer.com podaje jako pierwszy.

- W ciągu ostatnich lat w firmie LOT zaszła znacząco zmiana: dzisiaj przewoźnik jest spółką trwale rentowną. Przypominam, że jeszcze kilka lat temu był określany przez część komentatorów jako spółka bliska bankructwa, ewentualnie przejęcia - mówi w rozmowie z Pasazer.com Konrad Majszyk z Biura Komunikacji Korporacyjnej LOT.   

- Od początku 2016 r. LOT konsekwentnie poprawia wyniki finansowe. W 2017 r. LOT wygenerował 288 mln zł zysk na działalności podstawowej (EBIT). W 2016 r. zysk było to 184 mln zł. Dla porównania: jeszcze w 2015 r. LOT wygenerował 46 mln zł straty - informuje Majszyk.

Jak podkreślają przedstawiciele przewoźnika, przez ostatnie lata znacząco poprawiła się ilość gotówki na koncie LOT. 

LOT w 2015 r. miał 180 mln zł gotówki na koncie. Dzisiaj jest to 890 mln zł, a biorąc pod uwagę także limit kredytowy do wykorzystania – w sumie 1 mld 150 mln zł - powiedział Majszyk.


LOT zakłada, że w 2018 r. uzyska obroty w wysokości 6 mld złotych i wygeneruje zysk na działalności podstawowej (EBIT) w wysokości 225 mln złotych. Prognozy przewoźnika przewidują, że na w tym roku na pokładach samolotów LOT będzie gościć 8,9 mln pasażerów. Obecnie przewoźnik obsługuje 102 kierunki. 

- Prognozy finansowe na przyszłość także są optymistyczne. Zakładany wynik na działalności 225 mln zł jest oparty na konserwatywnych założeniach. Przewoźnikom nie pomagają w ostatnim czasie zmiany rynkowe, np. wzrost cen paliwa i drożejący dolar, w którym się linie rozliczają się z rat leasingowych - zapewnia Majszyk 

Podczas gdy w obliczu negatywnych zmian rynkowych inni przewoźnicy, tacy jak Ryanair, obniżają prognozy zysku na ten rok, LOT jak na razie bazuje na wcześniejszych założeniach finansowych. 

- W związku z drożejącym paliwem kilka linii lotniczych skorygowało w ostatnim czasie wyniki finansowe. LOT póki co tego nie robi, co może wskazywać na to, że założenia prognozy finansowej mają solidne podstawy. Jest jednak jeszcze zdecydowanie za wcześnie, żeby wypowiadać się na temat wykonania założeń finansowych, ponieważ w grę wchodzi tu wiele czynników niezależnych od przewoźnika - mówi Majszyk

Niebawem przedstawimy analizę opublikowanego sprawozdania finansowego PLL LOT za 2017 r. 

fot. Tomasz Śniedziewskigość_69048 - Profil
gość_69048
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie