COMAC wstrzymuje testy programu C919

25 czerwca 2018 09:00

Commercial Aircraft Corp. of China (COMAC) wstrzymał na około trzy miesiące program testowy modelu C919. Przerwa podyktowana jest koniecznością modyfikacji klap skrzydeł, zbiorników paliwa oraz koniecznością rozwiązania problemu rozwarstwiania się kompozytów w ogonie maszyny. 

Reklama

Modyfikacje klap związane są z koniecznością wzmocnienia tego elementu, podczas gdy konieczne prace nad ogonem maszyny związane są z zauważonym rozwarstwianiem się powierzchni sterów wysokości, wykonanych z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem węglowym.

Pomimo niespodziewanych przeszkód, przedstawiciele COMAC poinformowali, że są pewni iż samolot uzyska certyfikację Chińskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego (CAAC) zgodnie z planem, czyli w 2020 r., natomiast dostawy samolotów do klientów rozpoczną się w 2021 r.

Zawieszenie programu testowego następuje niedługo po tym, gdy chiński holdingu HNA Group złożył znaczące zamówienie na 200 maszyn COMAC C919 oraz 100 mniejszych samolotów ARJ 21, tym samym podnosząc liczbę zamówionych C919 do ponad 1 tys. sztuk. Grupa HNA poinformowała, że nowo zamówione maszyny pojawią się na trasach krajowych w Chinach, jak i na rynkach zagranicznych, na przykład w Afryce, gdzie HNA posiada udziały w liniach lotniczych Africa World Airlines. Ogółem konglomerat HNA posiada udziały w 10 liniach lotniczych, głównie chińskich.

Niemal wszystkie zamówienia COMAC-ów zostały złożone przez firmy chińskie, często państwowe. Jedynym wyjątkiem jest kontrakt na 10 samolotów wraz z 10 opcjami podpisany przez amerykańskiego leasingodawcę GECAS.


COMAC C919, który na pokład zabierze 168 pasażerów w jednoklasowej konfiguracji, jest chińskim samolotem konkurującym z airbusem A320 oraz boeingiem 737. Maszyna będzie napędzana wyłącznie silnikami CFM International LEAP-1C.



C919 po raz pierwszy wzbił się w powietrze 5 maja 2017 r., jednak jak poinformowali przedstawiciele producenta, samolot będzie potrzebował około trzech lat by zdobyć certyfikat konieczny do użytkowania komercyjnego. Gdy to nastąpi, COMAC planuje produkcję w tempie 20-50 maszyn rocznie. Po 2020 r. tempo produkcji ma wzrosnąć do 150 maszyn rocznie.

Do 2035 r. producent planuje zdobyć jedną trzecią udziałów w chińskim rynku samolotów wąskokadłubowych i jedną piątą w rynku światowym. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 20 lat Chiny odbiorą 5,5 tys. nowych samolotów o łącznej wartości 670 mld dolarów.

Na razie najważniejszy dla producenta program C919 jest poważnie opóźniony. W chwili ogłaszania programu w 2010 r. producent planował dostawę pierwszego samolotu w 2016 r., jednak ostatecznie prototyp został zaprezentowany publicznie dopiero w listopadzie 2015 r., a problemy techniczne opóźniły jego pierwszy lot.

W marcu tego roku firma COMAC poinformowała, że przeprowadzono łącznie 23 loty testowe modelu i niedługo do programu testów dołączy trzecia sztuka C919.

Część analityków branży sugeruje, że w chwili wejścia do służby komercyjnej samoloty C919 nie będą konkurencyjne zarówno w aspekcie technologicznym jak i komercyjnym ze względu na to, że silnie opierają się na zagranicznych komponentach oraz dostawcach.


fot. COMAC

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy