#SGAirShow: Pierwszy COMAC C919 w 2021 r.

7 lutego 2018 08:07
COMAC ogłosił podczas Singapore Air Show, że mimo opóźnień w testach planuje zrealizować pierwszą dostawę samolotu C919 w 2021 roku.
Reklama
- Chińska certyfikacja samolotu COMAC C919 ma potrwać od trzech do czterech lat - powiedział Lu Zheng, zastępca dyrektora generalnego ds. sprzedaży i marketingu w COMAC, podczas spotkania z dziennikarzami przebywającymi na Singapore Airshow. Chiński producent rozmawia również z władzami Stanów Zjednoczonych.

- Opóźnienie w testach nie powinno mieć żadnego wpływu na czas dostawy pierwszego samolotu dla China Eastern Airlines. Dążymy, aby zrealizować je w 2021 roku - dodał Lu Zheng.

Wąskokadłubowy C919 ma być chińska odpowiedzią na ofertę konkurencji na rynku samolotów wąskokadłubowych - boeinga 737 i airbusa A320. Jest też symbolem chińskich ambicji w przemyśle lotniczym i efektem nacisku prezydenta Xi Jinpinga na modernizację zdolności produkcyjnych Chin.


Między pierwszym i drugim lotem C919 była prawie pięciomiesięczna przerwa, znacznie dłuższa niż w przypadku innych nowych samolotów, która wzbudziły obawy, że plany dostarczenia pierwszego samolotu w terminie do 2020 roku nie zostaną zrealizowane. Od tego czasu samolot przeszedł wiele testów, w tym lot długodystansowy.

- Amerykańska i europejska certyfikacja ma zostać przyznana po tym, jak uzyska zatwierdzenie chińskich organów nadzoru. Europejski regulator bezpieczeństwa lotniczego rozpoczął proces certyfikacji, ale jego amerykański odpowiednik jeszcze nie - mówi Lu Zheng.

Przedstawiciel COMAC wypowiedział się także na temat partnerstwa między Airbusem i Bombardierem oraz Boeingiem i Embraerem. Według Zhenga konsolidacja producentów jest zagrażającym zabiegiem, który wpłynie na rynki na których mają konkurować samoloty C919 i ARJ21.

- To będzie miało wpływ na rynek w którym chcemy funkcjonować. Będziemy ciężko pracować, aby stać się konkurentem dla sektora na rynku lotniczym. Może i liderem, ale do tego jeszcze długa droga - dodał.

Producent nie planuje ogłaszać żadnych zamówień podczas Singapore Airshow, ale ma w planach rozmowy z potencjalnymi klientami z Azji Południowo-Wschodniej.

fot. COMAC
Z Singapore Airshow relacjonuje nasz reporter Tomasz Śniedziewski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy